139 ľudí a ostáva 95. Nechýbali ani slzy na rozlúčku. O situácii sme sa rozprávali s riaditeľom štúdia Mariánom Kleisom.
Oznámil vám ústredný riaditeľ Richard Rybníček aký je kľúč k prepúšťaniu?
- Boli kritériá, ktoré dostali odbory. Ja ich ani nemám. A podľa tých kritérií sa vraj posudzovala nadbytočnosť ľudí v televízii. Mali ich odborári ja nie.
Vedenie s vami nespolupracovalo, čiže tieto zoznamy ľudí sa robili v Bratislave? Nenavrhovali ste nijaké mená?
- Nijaké, všetko robil krízový manažment STV. Čiže aj za Bystricu aj za Košice.
Oni o tom rozhodovali?
- Áno, ale informovali ma.
Rybníček tvrdí, že zodpovednosť berie na seba a nepoverí to nikoho iného.
- Ani s vedúcimi to nekonzultovali, s nikým.
Je to pravda, že sa teraz v Prešove vyrábajú Drišľakoviny s dvoma bratislavskými kameramani? Kameramani z Košíc museli odísť.
- Tí ktorí ostali ako nenadbytoční tí teraz v rámci celej televízie môžu byť kedykoľvek nasadení tam, kde ich treba. Rovnako aj naši môžu ísť do Bystrice.
Vznikajú náklady na diéty, ubytovanie, cestu, keď sa presúvajú ľudia z Bratislavy na východ.
- Áno, vznikajú tým náklady. Prídu sem na dva dni, lebo tak dlho sa vyrába.
Jestvuje už nejaká nová vysielacia štruktúra, čo sa bude vyrábať, ako sa bude vyrábať a s kým?
- Teraz už podľa toho aká je situácia, robíme plán. Teraz máme krízový režim, takže ten viem pokryť s tými ľuďmi, ktorí ostanú. Ale od 1. januára 2004 náš čaká ešte väčší rozsah práce, aký kedy televízne štúdio Košice robilo. Dokonca to vyzerá až na dvojnásobný počet hodín výroby. Čiže, keď teraz robíme 400 hodín ročne, potom budeme vyrábať okolo osemsto hodín. Záleží potom od toho či budú peniaze. Isteže sa to nedá robiť s tými ľuďmi, ktorí ostali, čiže zrejme budem pracovať s externým prostredím.
A keď sa teda bude pracovať s externým prostredím, nehrozí tu, že to bude zas nepriehľadné?
- Nie, ja si myslím, že to urobí obyčajný trh práce. Tento spôsob fungovania spolupráce s televíznymi spoločnosťami je trendom v celej Európe. Čiže, skôr ten náš, ktorý bol postavený na interných zamestnancoch bol takým anachronizmom.
Boli ste teraz na konferencii medzinárodnej federácie európskych regionálnych štúdií verejnoprávnych televízií CIRCOM Regional. Hovorilo sa tam aj o dianí v STV?
- To čo sa deje v STV má niekoľko obdôb. Jedna z nich je, že napríklad z maďarskej televízie odišlo minulého roku zo 4000 asi 2000 zamestnancov. Teda minimálne polovica, pravda je taká, že skúsenosť maďarskej televízie je, že tých 2000 ľudí odišlo preto, aby mali peniaze na výrobu. Momentálne sú však napriek tomu v situácii, že majú len 2000 ľudí a aj tak nemajú za čo vyrábať. Tento model, ktorý sa teraz uplatňuje u nás, má to riziko, že po nejakom čase, nebudú peniaze na tento spôsob výroby. Lebo celkovo je v Európe problém s financovaním verejnoprávnych televízií. Príklad z poslednej doby je napríklad aj v nemeckej televízii, kde boli dve televízie. Berlínska a postupimská, blízko vedľa seba asi ako Košice a Prešov, dokopy mali 3500 zamestnancov a momentálne sa zlučujú, 2000 zamestnancov odchádza a ostane ich 1500. Čiže, ten trend šetrenia očakáva zrejme aj českú televíziu, len tým, že nemajú zvoleného ústredného riaditeľa sa to odďaľuje. Ale určite po jeho nástupe urobia aj tam redukciu. Je teraz veľký tlak na verejnoprávne televízie. A my sme to v Taliansku aj konštatovali, ľudia ktorí majú prax a ovládajú európske pomery tvrdia, že je tu isté nebezpečie možno aj likvidácie toho starého systému verejnoprávnych televízií.
To znamená, že sa bude verejnoprávna televízia privatizovať? Že sa napríklad v STV otvorí otázka druhého programu?
- Nejede tu o privatizácii, lebo ten boj súkromnej sféry a záujmov rôznych skupín tu budú stále. A polemika či treba dva kanály verejnoprávnej televízie tu bude tiež. To nebezpečie, že sa v budúcnosti táto otázka otvorí, je stále aktuálne. Nie je zažehnané ani u nás, ani inde v postkomunistických krajinách. Ale ani v západoeurópskych.
Nič proti prepúšťaniu, ak odchádzajú ľudia, ktorí sú ozaj nepotrební, ale tu odchádzajú aj tí, bez ktorých by táto televízia nemohla jestvovať. Tri výpovede z tých 139 v košickom štúdiu ústredné vedenie STV napokon stiahlo. Na základe čoho?
- To nebolo na základe nejakých pripomienok odborárov. Tí mali pripomienky k ďaleko väčšiemu počtu ľudí. Takže sme tých troch ľudí zvážili, že prehodnotíme ich nadbytočnosť. Aj na základe toho, že išlo o ľudí, ktorí boli potrební. Ide o kameramana, strihača a redaktora.
Vyzerá to tak, že sa prepúšťanie nerobí celkom koncepčne. Ako môže niekto z Bratislavy rozhodnúť o tom kto odíde? Bude to fungovať?
- Bude. Stále hovorím, že to nie je na tom stavané koľko ľudí je dnu a koľko von. V celej televízii je 1300 ľudí, ktorí majú na to, aby sme vyrábali dva kanály. Môže byť ja tristo dnu, napríklad v košickom štúdiu môže byť pokojne 50 ľudí, ktorí sa budú starať aby fungovali žiarovky, aby bolo teplo a nevŕzgali dvere. Všetko ostatné sa dá najať, je to len otázka peňazí. To je celé. Môžem si najať na to celé tímy ľudí aby pracovali na týchto zariadeniach, ktoré potom budú vyťažené. A môže zas byť tak, že budú všetci, ktorí sú potrební, úplne zamestnaní, to je vec rozhodnutia. Ale na všetko treba peniaze. Ale môžem povedať, že tento trend minimalizácie verejnoprávnych televízií, práve kvôli finančným problémom jestvuje v celej Európe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.