obrazovke ako moderátor spravodajstva počas revolúcie v roku 1989, mnohí si ho pamätajú ako šéfredaktora TV NAŠA. Po skončení vlády HZDS opäť dostal ponuku od nového vedenia STV a vrátil sa do verejnoprávnej televízie. Pracoval súčasne ako manažér, zodpovedný redaktor koprodukčných dokumentov a moderátor štúdiových relácií. Ako sa pozerá na súčasné dianie v STV?
Riaditeľ košického štúdia Marián Kleis povedal, že niektoré mená na zozname nadbytočných, ktorý do Košic doručil krízový manažment z Bratislavy, sú pre neho prekvapením. Myslel tým aj vaše prepustenie?
- K tejto otázke sa neviem vyjadriť. S pánom riaditeľom som hovoril koncom minulého týždňa o budúcnosti dokumentárnej tvorby v Košiciach a redaktoroch nášho centra, o svojej pozícii nie. Ak by to bolo tak, ako vravíte, bolo by to veľmi smutné. Ústredný riaditeľ predsa nemôže vyberať spolupracovníkov pre riaditeľov štúdií. Bola by to hrubá manažérska chyba a neúcta k ľuďom v STV. Veď ústredný riaditeľ nepozná pracovné výsledky a schopnosti 2 000 zamestnancov.
Podľa akých kritérií sa vyberali nadbytoční zamestnanci?
- O tom nás nikto neinformoval. Dostali ich tuším úrady práce a dodatočne s nimi oboznamujú predstaviteľov odborov, pretože ako viete z tlače, rokovania medzi vedením STV a odbormi neprebiehali. Kritériá si a to je celkom správne - stanovuje zamestnávateľ. Sú medzi nimi vzdelanie, loajalita voči zamestnávateľovi, doterajšie pracovné hodnotenia, ale aj hodnotenia pracovníka z externého prostredia - kritérií je viacero a nie je jasná ich hierarchia. Kedysi odišli z STV režiséri - ale televízia s nimi rokovala, ponúkla im podmienky na externú spoluprácu a odišli po dohode. Neprepustili ich ako nadbytočných. STV dnes evidentne prepúšťa aj pracovníkov, ktorých potrebuje na zabezpečenie redukovanej výroby. Toto je fatálna chyba. Pritom ja sám - a to kolegovia v košickom štúdiu o mne dobre vedia - som sa zasadzoval o znižovanie počtu zamestnancov, dožadoval som sa technológii, ktoré ušetria prácu ľudí, žiadal som znižovanie počtu členov štábu pri priamych prenosoch.
Ústredný riaditeľ tvrdí, že zodpovednosť za výber nadbytočných zamestnancov berie na seba a nepoverí tým žiadnu komisiu.
- To považujem za imidžotvorné vyjadrenie pre verejnosť bez skutočného obsahu. Viete si predstaviť, že ústredný riaditeľ vyberá, ktorý zvukár či technik zostane pracovať v STV Košice? Nepovažujem za tragédiu svoje prepustenie - STV bezo mňa prežije a ani o seba sa nebojím. Najväčším omylom nie sú tieto personálne "drobnosti". Nebezpečná je skutočnosť, že jediný manažér narába s obrovským majetkom majiteľa bez jasnej, majiteľom schválenej koncepcie a bez posúdenia a minimalizovania rizík, ktoré z tohto spôsobu šetrenia plynú.
Rada Slovenskej televízie však ústrednému riaditeľovi verí.
- Nie je to o dôvere, ale o zákonných povinnostiach. Povinnosťou rady je schvaľovať organizačný poriadok Slovenskej televízie, jeho zmeny a doplnenia. Rada teda nemôže povedať, že to necháva na riaditeľa. Pár dní pred 1. júnom rada nevie, akú organizačnú štruktúru bude mať STV od tohto dňa. Pritom členovia rady majú predísť rizikám nedomyslených zmien.
Vy si teda myslíte, že pracovníci STV majú zostať na svojich miestach, ktosi má vydotovať stratu STV a všetko bude v poriadku?
- Nie. Myslím si, že rade mala byť predložená aj iná alternatíva ako zdecimovanie STV. Pozrite sa na štruktúru jej výdavkov. Približne 300 miliónov korún ročne - teda pätinu svojich príjmov, platí STV za spojové služby. Dodnes telekomunikácie nevedia vyargumentovať, aké sú ich náklady a nik sa nezaoberá tým, či je ich zisk ako monopolu primeraný. S pravdepodobnosťou blížiacou sa istote vysoko prekračuje zákonom stanovenú primeranosť. Tým viac, že pred niekoľkými rokmi ho o 100% zvýšili kvôli zvýšeniu pokrytia STV2, ktoré nik z televízie nežiadal. V sto rozhodnutiach ústredného riaditeľa za sto dní niet o tomto náklade STV ani zmienky. Možnosti okamžitého zníženia nákladov sú teda aj inde ako v tom, že prepustím s šesťmesačným odstupným kameramanov a možno od prvého dňa po ich odchode budem najímať externých. Aj tí totiž robia za peniaze. Tu nemožno sledovať módne trendy a presadzovať outsourcing vykonávanie práce namiesto vlastných pracovníkov externými firmami. Určite platí, že keď kameramana potrebujem 20 dní v mesiaci, radšej ho zamestnám. Aj s odvodmi a vykurovaným priestorom ma výjde lacnejšie ako externý. Ak iba na 5 dní, objednám ho externe.
Podľa ohlasov verejnosti však drvivá väčšina divákov STV súhlasí s postupom ústredného riaditeľa.
- Pochopiteľne. Keď vám poviem, že na ministerstve životného prostredia chcú prepustiť 150 ľudí, poviete - "Málo!" Bez toho, aby ste vedeli, koľko ich zostáva, aké majú úlohy a či ich potom dokážu plniť. Jedna vec je, že naša chudobná firma si nemôže dovoliť veľa zamestnancov, ale žiaľ, ani vyrábať náročnejší program. Iná, koľko ich majú okolité verejnoprávne televízie. Česká televízia ich má viac ako dnešná STV pred masovým prepúšťaním. Ale nemôžeme sa s ňou porovnávať, pretože má trojnásobne vyšší rozpočet. My sa už vlastne nemôžeme porovnávať s nikým, pretože po albánskej televízii má STV najnižší rozpočet z verejnoprávnych televízií v Európe. Po tomto prepúšťaní bude mať STV dokonca o 30% menej zamestnancov ako Slovenský rozhlas. Aj keď rozhlas vysiela na viacerých okruhoch a klobúk dolu ako dokáže plniť svoje úlohy. Ale pozrite sa koľko platíte na televíziu a koľko na rozhlas. Je to nepomer, ak si uvedomíte, že vďaka obrazu je televízia niekoľkonásobne drahšia ako rozhlas. Roky podfinancovaná STV nemohla robiť ktovieako kvalitný program. Postavte si dom za 250 000 korún a uvidíte, ako s ním budete spokojný. Navyše verejnoprávna televízia je tu aj na to, aby vysielala pre menšiny nielen národnostné ale aj pre veriacich, pre milovníkov divadla, prírody, pre sluchovo postihnutých a množstvo iných skupín. Nemôže mať teda ani sympatie konzumnej väčšiny.
Pripúšťate ale, že prezamestnanosť v STV je výrazná?
- Prezamestnanosť tu pochopiteľne je. No nepokladám za inteligentného človeka toho, ktorý verí, že je viac ako stopercentná. V STV treba riešiť príjmy, nielen výdavky. Máte pocit, že SPP alebo energetické závody sú vo svojich výdavkoch omnoho úspornejšie ako STV? Majú však primeranejšie príjmy a dajú vám zaplatiť to, čo ich služba pre vás reálne stojí. STV si to nemôže dovoliť. O svojich príjmoch od koncesionárov nerozhoduje. A všimnime si ešte a nie je to z mojej hlavy, v STV možno nejde ani tak o STV. Možno ide o znemožnenie odborov. Ktorý veľký slovenský podnik dokázal poslať na ulicu naraz viac ako polovicu zamestancov? Pomoc pravicovej vlády je potom logická.
Najlepšie teda bude, ak Slovenská televízia zostane klubom vyvolených zamestnancov, ktorí berú plat a ešte si privyrábajú na honorároch?
- A vy veríte, že keď bude Slovenská televízia zadávať výrobu súkromným firmám, bude to čisté? K tým večným podozreniam vám viem povedať toto - v minulom roku producentské centrum publicistiky a dokumentu v Košiciach prijalo 91% scenárov od autorov, ktorí nie sú zamestnancami STV. Pritom honoráre za scenár sa nemenili prakticky 20 rokov a nie je teda jednoduché nájsť autorov. Všetci naši režiséri sú externisti. Na veľkonočné sviatky sme odvysielali štyri dokumentárne filmy, z ktorých tri sme vyrábali v koprodukcii s nezávislými producentmi. Do výroby vložili tri štvrtiny nákladov, STV len štvrtinu a to vrátane našich vnútorných nákladov teda aj mojej stoličky, vykurovania kancelárie, platov ľudí, ktorí sa z našej strany na výrobe podieľali. A tvrdím, že dokumentárne filmy o Orlovi krikľavom, Slovenských lesoch, Majstrovi Pavlovi či Starine mali byť na obrazovke a oplatilo sa ich vyrobiť, tobôž takto hospodárne. A ja sám pred tromi rokmi, som rozhodol o prepustení dvoch redaktorov z titulu nadbytočnosti. Počas piatich rokov svojho nového pôsobenia v STV sme znížili stav redaktorov v producentskom centre z tabuľkových piatich na dvoch. Preto, lebo sa sprísňovali výkonové normy redaktorov a preto, že okrem vedenia centra robím aj ja výkonného redaktora, aby STV ušetrila. Ak dnes prichádzajú noví "šetriči" a tvária sa ako objavitelia, nepripadá mi to korektné. Takže v STV nevládla "selanka" a nevyhadzovali sme peniaze von oknom.
Tvrdíte teda, že Richard Rybníček vedie Slovenskú televíziu zle?
- Tvrdím, že by mal rešpektovať zákonné postavenie rady. Mal by prijímať podnety od pracovníkov televízie a komunikovať s nimi, pretože vrcholový manažér nemôže trpieť tým, že dobré je iba to, čo vymyslel sám. Myslím si, že by nemal vnášať do STV atmosféru nedôvery a podozrievania a mal by sa snažiť získať pracovníkov pre plnenie svojej predstavy poslania televízie. Viete, že by sa v STV našlo možno omnoho viac podporovateľov zmien, ktoré presadzuje Richard Rybníček, keby s ich projektom a očakávanými efektmi oboznámil pracovníkov? Keďže verím v prezumpciu občianskej statočnosti, neverím, že Richard Rybníček chce STV zle. Veril by som mu ale ešte viac, keby konečne odstrihol "zlaté padáky" aj štatutárom STV. Každý nový ústredný riaditeľ prichádza s tým, aké pre STV nevýhodné zmluvy jeho predchodca podpísal. Novinári počúvajú, ale nik sa nespýta a vy, pán nový ústredný, čo urobíte pre to, aby sa to už nikdy neopakovalo? Aby odchádzajúci riaditeľ nepodpisoval zmluvy o miliónových koprodukčných vkladoch, s ktorými prichádzajú firmy aj pol roka po jeho odvolaní. Pán Rusko, niekdajší spolumajiteľ Markízy, mal na každej zmluve podpis svojho spoločníka a to bol spolumajiteľ! Manažér verejnoprávnej televízie, ktorý spravuje cudzí majetok, nepotrebuje podpis zástupcu vlastníka?
Doteraz ste sa odmietali k situácii v STV vyjadrovať, prečo ste zmenili názor?
- Na to vám odpoviem niečo veľmi nepopulistické a nepopulárne. Tento rozhovor som vám poskytol na vlastnú škodu preto, že som chcel poďakovať ľuďom, ktorí boli kedykoľvek pripravení nastúpiť do práce, tým, čo nemohli ísť večer do kina alebo divadla, lebo nikdy nevedeli, kedy v robote skončia. Tým, ktorým sa aj kvôli pracovnému nasadeniu rozpadli rodiny. Tým sa zatiaľ nepoďakoval nikto z vedenia STV a ja im ďakujem za to, že aj dnes - po oznámení o nadbytočnosti - do poslednej chvíle pracujú pre STV. Namiesto toho, aby jej škodili, ako to ktosi šikovne podsúva verejnosti. Veľká väčšina pracovníkov Slovenskej televízie má totiž k svojej onedlho už svojej bývalej televízii, intímny vzťah. Nie je to pre nich javisko, kde môžu predviesť svoje pierka, aby si onedlho našli iné dosky, ktorí znamenajú svet. Lebo divili by ste sa, aj obetaví, statoční a schopní v STV sú - a nie je ich málo.
Vedenie STV predložilo Miklošovmu rezortu ministerstva financií podkladové materiály so žiadosťou o oddĺženie vo výške takmer jednej miliardy korún. Na odstupné pri 1125 výpovediach bude potrebovať STV minimálne 200 miliónov korún. Najväčšiu časť z požadovanej miliardy tvoria straty STV z minulých rokov, ktoré dosiahli 720 miliónov. Okrem toho vedenie televízie počíta v tomto roku s ďalšou stratou vo výške 267 miliónov, no v nej sú už zahrnuté i spomínané náklady na odstupné, ktoré musí STV vyplatiť začiatkom júna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.