nemožnosti kontrolovať fond v predchádzajúcich rokoch. Kontrolnú právomoc nad touto inštitúciou získal NKÚ až po novelizovaní Ústavy SR v minulom roku. Informáciu o výsledkoch kontroly vzal včera na vedomie vládny kabinet, podľa J. Stahla však nebola predmetom ústneho rokovania. "Bola daná k dispozícii členom vlády, ktorí podľa svojho zváženia sa ňou budú zaoberať," uviedol pre médiá.
Nedostatky zistené kontrolou za viac ako 10 rokov existencie FNM boli na rôznom stupni závažnosti, pričom niektoré zakladali podozrenie z trestnej činnosti. J. Stahl nešpecifikoval obdobie, ktorého sa týkajú práve tieto podozrenia. Aj pre orgány činné v trestnom konaní bude podľa neho rozhodujúca ich vecná a nie časová stránka. V zverejnenej informatívnej správe konštatuje NKÚ okrem iného nízku efektivitu vymáhania pohľadávok a napĺňania príjmov z kúpnych zmlúv, nehospodárne nakladanie s majetkom a formálne nedostatky v účtovníctve.
FNM napríklad v roku 2001 odpredal dve osobné autá za cenu asi 50 a 70-tisíc Sk, hoci krátko predtým minul na ich opravy viac ako 340 000 Sk. Zistené nedostatky z hľadiska preukázateľnosti výdavkov sa týkali aj vyplácania odmien členom prezídia, dozornej rady a výkonného výboru FNM SR, ako aj ostatným zamestnancom fondu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.