Šéf českého NKÚ nečakane zomrel
Praha (TASR) - Prezident Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Českej republiky Lubomír Voleník zomrel v noci navčera v hoteli v hlavnom meste Dánska. Potvrdil to hovorca českého ministerstva zahraničných vecí Karel Borůvka. Príčina smrti 53-ročného šéfa NKÚ nie je zatiaľ známa. Voleník trpel vážnym reumatickým ochorením a niekedy používal pri chôdzi aj barly. NKÚ veľmi často kritizoval české úrady a ministerstvá pre porušovanie zákonov a nehospodárnosť. Naposledy sa terčom kritiky stalo ministerstvo kultúry, ktoré údajne nesprávne rozdeľovalo dotácie.
Novým ministrom obrany ČR sa má stať Kostelka
Praha (TASR) - Nástupcom Jaroslava Tvrdíka (ČSSD) na poste ministra obrany Českej republiky sa na budúci týždeň stane doterajší námestník Miroslav Kostelka. Meno kandidáta na post ministra zverejnil český premiér a šéf sociálnych demokratov Vladimír Špidla po porade s vedením ČSSD v stredu večer a jeho vymenovanie prezidentom sa očakáva v pondelok. Päťdesiatdvaročný generál v zálohe, ktorý nosil uniformu ešte v apríli ako zástupca náčelníka generálneho štábu, sa stane ministrom na základe odporučenia odchádzajúceho ministra Tvrdíka. Premiér Špidla sa pre Kostelku rozhodol aj preto, lebo na ministerstve obrany má rešpekt a problematiku armády pozná tak dôkladne, že môže pokračovať v reforme ozbrojených síl. Koncepciu novej zoštíhlenej reformy armády musí nový minister vypracovať do troch mesiacov. Kostelka bude prvým ministrom obrany ČR, ktorý ovláda angličtinu natoľko, že môže hovoriť plynule a bez tlmočníka. Pred revolúciou bol členom KSČ, ale výraznejšie sa neangažoval. Na rozdiel od svojho predchodcu Jaroslava Tvrdíka nie je členom ČSSD, ani inej strany.
Británia zrejme neudelí azyl dcéram Saddáma Husajna
Londýn (TASR) - Veľká Británia včera oznámila, že bude musieť zvážiť akékoľvek nároky na politický azyl dcér zvrhnutého irackého prezidenta Saddáma Husajna, takmer s istotou však žiadosť takéhoto druhu zamietne. Britská vláda tak reagovala na mediálne špekulácie, podľa ktorých dve z troch Husajnových dcér - Raghád (35) a Ráná (33) - chcú utiecť z Iraku a nájsť útočisko vo Veľkej Británii. Vláda v Londýne sa vyjadrila, že v takomto prípade nebude mať inú možnosť než zvážiť akúkoľvek ich žiadosť o azyl. Dodala však, že ženy sa najprv budú musieť dostať do Británie, potom osobne podať žiadosť, a dokonca aj keby tak spravili, zrejme by boli s najväčšou pravdepodobnosťou odmietnuté. "Podľa môjho vedomia sa tie osoby momentálne ani nenachádzajú v krajine," povedala britská ministerka pre prisťahovalectvo a azyl Beverley Hughesová pre rozhlasovú stanicu BBC. "Pokiaľ by sa sem ale chystali prísť a podali by žiadosť, sme zaviazaní zvážiť ju a nechať ju prejsť celým procesom," dodala. Podľa jej slov to bude závisieť od podrobností, ktoré žiadosť Husajnových dcér bude obsahovať. "Naším východiskovým bodom, z ktorého začíname, však je neudeľovať azyl členom rodiny Saddáma Husajna." Raghád a Ráná utiekli spolu so svojimi manželmi do Jordánska v 90. rokoch, no napokon sa dali zlákať a vrátili sa naspäť. Keď prišli do Bagdadu, Saddám dal ich manželov popraviť. Hughesová poskytla rozhovor len niekoľko hodín po tom, ako do Británie priletel z Iraku jeden z Husajnových bratrancov, Izzi-dín Muhammad Hasan al-Madžíd. Noviny hneď začali špekulovať, že v krajine plánuje podať žiadosť o azyl v mene oboch Husajnových dcér. Britskí predstavitelia potvrdili, že "niekto sa pokúša vyjednávať, aby ich sem priviedol". Dodali však, že ministerstvo vnútra sa na vec díva s nadhľadom a berie ju skôr skepticky. Al-Madžíd utiekol z Iraku v roku 1995 a v roku 2000 mu Británia povolila zostať na svojom území na dobu neurčitú. Husajnov bratranec žije v severnom Anglicku. Po páde Husajnovej vlády v apríli tohto roku sa na krátko vrátil do Iraku, dnes je však naspäť vo svojom britskom exile.
Ukrajinský parlament schválil vyslanie jednotiek do Iraku
Kyjev (TASR) - Ukrajinský parlament schválil včera
vyslanie 1 800 vojakov do Iraku, kde budú pôsobiť v rámci medzinárodných mierových síl pod poľským velením, v snahe o ďalšie upokojenie vzťahov medzi Kyjevom a Západom. Ukrajina sa stala vlani terčom kritiky vzhľadom na obvinenia, že prezident Leonid Kučma schválil predaj radarového systému Iraku. Za vyslanie jednotiek do Iraku hlasovalo v 450-člennej hornej komore parlamentu 273 poslancov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.