Arafatom. Európania "sa budú z vlastných politických dôvodov stretávať s Arafatom. Je to ich voľba. My v podstate hovoríme, že to nepovažujeme za dobrý nápad," vyhlásil vysoký predstaviteľ USA, ktorý prezidenta Georgea W. Busha sprevádzal počas návštevy Kataru. Bush odmietol kontakty s Arafatom a chce pracovať výlučne s palestínskym premiérom Mahmúdom Abbásom, s ktorým sa v utorok stretol v egyptskom Šarm aš
Jásira Arafata, ktorý zostáva ikonou palestínskeho nacionalizmu, obviňujú z podnecovania protiizraelských násilností, čo však palestínsky predák odmieta. Arafatov pobyt je od decembra 2001 obmedzený prakticky na jeho sídlo v Ramalláhu. Izrael týmto krokom reagoval na vlnu samovražedných bombových útokov palestínskych radikálov. Pod tlakom USA a EÚ Arafat odovzdal časť svojich právomocí Abbásovi, ktorý zaujal novovytvorený post palestínskeho premiéra. Bush v stredu novinárom na palube Air Force One povedal, že Arafat nebol témou jeho rozhovorov s arabskými lídrami v šarm aš-Šajchu.
Jednou z motivácií EÚ zostať v kontakte s Arafatom je povzbudiť dlhodobého palestínskeho vodcu, aby nebrzdil prebiehajúce snahy o realizáciu tzv. cestovnej mapy - Spojenými štátmi podporovaného mierového plánu, ktorý má viesť k ukončeniu izraelsko-palastínskeho konfliktu a vzniku palestínskeho štátu. Americkí predstavitelia uznali, že Arafat má medzi Palestínčanmi stále veľký vplyv. Americké zdroje oznámili, že po rozhovoroch v Akabe šéf americkej diplomacie Colin Powell zatelefonoval ostatným trom členom tzv. kvarteta, ktoré mierový plán vypracovalo. Powell hovoril so svojím ruským kolegom Igorom Ivanovom, generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom, koordinátorom zahraničnej politiky EÚ Javierom Solanom a gréckym ministrom zahraničných vecí Jorgosom Papandreom, ktorého krajina únii momentálne predsedá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.