slovenským bankám, čelí medzinárodnej žalobe za klamstvo a podvod.
Spolu s firmami s tým istým názvom v Bulharsku a Česku ju na kalifornskom súde napadol americký podnikateľ Roderick Marshall, ktorý vraj prišiel o 550-tisíc dolárov.
Marshall veril známej značke a v roku 1996 sa nechal slovenskou Deloitte&Touche presvedčiť na investíciu v tejto výške v Bulharsku, z ktorej však nič nebolo. Slovenská Deloitte sa mala za bulharskú investíciu podľa Marshalla zaručiť a "posvätiť" jej ohodnotenie.
Americká centrála svetoznámej spoločnosti Deloitte Touche Tohmatsu sa od firiem s touto značkou na Slovensku, v Česku a Bulharsku nedávno právne dištancovala.
Pre súd v Kalifornii vydala miestoprísažné vyhlásenie, že sú od nej "právne nezávislé" a nemajú nijaké majetkové prepojenie. Vzájomné vzťahy charakterizovala len ako spoluprácu.
Vladimír Masár, súčasný prezident Deloitte&Touche na Slovensku povedal, že o celom prípade vedia, ale kým nebudú mať jasné právne stanovisko, "nepovažujeme za vhodné k tejto téme poskytovať ďalšie vyhlásenia".
Deloitte má na Slovensku povesť medzinárodne uznávanej firmy. Zrejme aj vďaka nej zvíťazila v niekoľkých významných tendroch na poradcu pri privatizácii.
Ministerstvu financií Deloitte radil napríklad pri privatizácii Slovenskej poisťovne. Hovorca ministerstva Peter Papanek povedal, že Deloitte vyšiel víťazne z tendra na privatizačného poradcu. "Celá ich činnosť bola riadne kontrolovaná privatizačnou komisiou a nemáme dôvod spochybňovať privatizáciu, pri ktorej radila."
Juraj JAVORSKÝ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.