čerpať až po prvom máji 2004.
Únia však očakáva, že tender na technické vybavenie vyhrajú európske firmy. "Sú to peniaze európskej únie, je to prirodzené," povedal minister vnútra Vladimír Palko. Daň z pridanej hodnoty si budeme musieť zaplatiť sami.
Na hranici stále nie je dostatočné množstvo techniky, neprebehli ani viaceré tendre. "Nemohli byť ani vyhlásené, lebo až tento týždeň sme dostali informáciu európskej komisie, akým spôsobom budú peniaze plynúť," povedal minister. Palko už zriadil komisiu, ktorá má tender pripraviť, ale zatiaľ nevie, či bude tajný.
Niektoré zákazky bude možno schvaľovať iba minister vnútra. Predseda brannobezpečnostného výboru Róbert Kaliňák sa žiadneho klientelizmu neobáva: "Určite s ministrom vytvoríme dohodu a podarí sa nám strážiť jeho transparentnosť."
Palko povedal, že na transparentnosť bude dohliadať aj samotná Európska únia, konkrétne antikorupčný úrad OLAF. Všetko bude treba podrobne vydokladovať.
Na hranici je posilnená ochrana, sú tam už napríklad snežné skútre a terénne autá. Hranica je dlhá 98,5 kilometra, na jednom kilometri by mali slúžiť dvaja až traja policajti.
Pomôže možno aj Česká republika. "Podpredsedovia výborov parlamentu Petr Ibl a Miloš Titz spomenuli, že na českej strane je ochota podieľať sa nákladmi alebo technikou na ochrane hranice," povedal Kaliňák.
Česi uvažujú aj o tom, že na východnú hranicu presunú časť techniky z terajšej slovensko-českej hranice. "Povedali, že je možné, že by to v českom parlament našlo podporu."
Minister vnútra si myslí, že to nie je reálne: "Chápem to ako ideu, ale je to záležitosť predovšetkým Európskej únie."
(mož)
Čo sa na hranici zmení
- hranica bude riadená z jedného centra, pravdepodobne ním budú Sobrance,
- zrekonštruujú sa poľné a lesné cesty, vybuduje sa dvadsať prístreškov pre hliadky-unimobuniek,
- na hranici slúži 381 policajtov, malo by ich byť o 114 viac,
- pribudne technika za niekoľko miliónov eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.