poďakovali príslušníkom česko
Rudolf Schuster pred bránou Pražského hradu pripomenul, že v čase rozdelenia spoločného štátu panovali bezpečnostné obavy, ktoré sa nielenže nenaplnili, ale českí a slovenskí vojaci teraz pomáhajú nastoľovať poriadok inde v cudzine. "Vy ste neváhali a v správnej chvíli na správnom mieste ste sa postavili na správnu stranu," vyhlásil pred stovkami nastúpených vojakov Schuster a ocenil, že sa zapojili do boja s diktátorským režimom Saddáma Husajna. "Chcem vám poďakovať, chcem vyjadriť radosť, že ste opäť doma. Chcem vám povedať, že som na vás hrdý," uviedol český prezident Václav Klaus. Česko sa v rámci operácie v Perzskom zálive nepovažovalo za účastníka protisaddámovskej koalície a na stranu Spojených štátov a Veľkej Británie sa Praha otvorene neprihlásila.
Slovenská republika aj Česko majú záujem na ďalšej spolupráci oboch armád. Kým v prípade SR je však potrebné dokončiť vstup do NATO, pozíciu Česka pri budovaní prípadných spoločných jednotiek zhoršuje revízia výdajov na obranu a potreba vyjasnenia mantinelov transformácie českej armády. Vyplýva to z výrokov prezidentov ČR a SR Václava Klausa a Rudolfa Schustera, ktorí včera v Prahe vyznamenali desiatky príslušníkov spoločnej protichemickej jednotky, ktorá sa vrátila z Kuvajtu.
"Zatiaľ nie sme dôveryhodný partner. Keď tam (v NATO) definitívne budeme, bude sa nám lepšie spolupracovať," povedal slovenský prezident na spoločnej tlačovej besede po asi trištvrtehodinovom rokovaní s Václavom Klausom. "Nerád by som predbiehal, armáda je pred rekonštrukciou," reagoval český prezident na otázku ďalších spoločných česko-slovenských projektov, napríklad spoločných pozemných jednotiek či spoločnej ochrany vzdušného priestoru ČR a SR. Podľa českej hlavy štátu je "absolútne nezodpovedné" sľubovať českú účasť na medzinárodných akciách a potom zisťovať, že na to nie sú peniaze.
Na slávnostnom nástupe vojakov 1. česko-slovenského práporu radiačnej, chemickej a biologickej ochrany na Hradčanskom námestí pred Pražským hradom sa zúčastnili viac ako tri stovky českých príslušníkov jednotky, ale len dve desiatky slovenských vojakov. To prekvapilo nielen Klausa, ktorý až do príchodu na tribúnu nevedel, že tam nie je celá slovenská časť jednotky, ale aj Schustera.
Prezidenti Slovenska a Česka včera rokovali na Pražskom hrade a v rozhovore pokračovali aj na spoločnom obede v známej vyhliadkovej reštaurácii Nebozízek pod Petřínom.
Úroveň bilaterálnych vzťahov medzi ČR a SR podľa Klausa korešponduje s tým, že jeho včerajšie stretnutie s prezidentom Schusterom bolo v poradí už štvrté za posledné tri mesiace. Vzťahy oboch krajín označil za produktívne a kladné. "Je to vysoko nadštandardný vzťah," dodal.
Prezidenti Schuster a Klaus včera v Prahe položili kytice kvetov k soche prvého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka pred Hradom a k soche generála Milana Rastislava Štefánika na Petříne. Potom sa vo vyhliadkovej reštaurácii Nebozízek v Petřínskych sadoch prezident Schuster stretol so šéfmi dvoch komôr českého parlamentu, predsedom Senátu Petrom Pithartom a predsedom Poslaneckej snemovne Lubomírom Zaorálkom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.