No ale ako sa máme my, dole, to nikoho nezaujíma, preto sa pozrieme, ako vplývala tropická horúčava na um a konanie našej, slovenskej "smotánky".
Slušnosť káže, aby sme začali od hlavy. Mnohí si mysleli, že tá, naša, je na tropické podnebie zvyknutá, lebo ju ovláda nielen teoreticky, ale za posledné roky aj prakticky so všetkým, čo k tomu patrí. Kto nevie, o čom sa tu hovorí, stačí spomenúť anakondu a bude hneď v obraze. Ale aby sme neodbočili od témy - naša síce vydržala nápor brazílskych Indiánov, ale slovenské teplo, ktoré sa u nás ešte iba udomácňnuje, nie, a tak bol ďalší "průser", ako hovoria Švejkovi potomkomia, na svete. Všetko sa to stalo na 1. leteckej základni na Sliači. Neznalých vojenskej terminológie informujeme, že tá jednička pred názvom nie je náhodná a nie sme ďaleko od pravdy, ak k tomu dodáme, že tak na 90 percent vyjadruje počet bojaschopných ruských Migov (pozor, nie Migašov!). Armáda ich síce vlastní "až" 21, ale už dlhočizný čas slúžia na letisku iba ako krmitko pre vtákov. "Letci ale nezaháľajú a formu si držia výcvikom na trenažéri, lietaním na iných typoch a občas ich do partie zoberie aj kŕdel divých husí. Takto sa piloti udržia vo forme, kým Rusi Mig-y nezmodernizujú" dozvedeli sa od vrchnosti novinári. Tu vstúpila do hry naša hlava a do sveta vykričala počet bojaschopných Mig29. "Počet bojaschopných lietadiel, patrí medzi utajované skutočnosti", zhrozili sa generáli. "To nie je žiadne tajomstvo. Vždy ste vedeli, koľko lietadiel máme, v akom sú stave. To bolo skôr žartom ako vážne", presviedčala po tomto "prerieknutí" z horúčavy naša hlava, inak vrchný veliteľ Ozbrojených síl SR novinárov. Zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Jozef Blizman sa taktiež usiloval zachrániť nezachrániteľné. "Ak budeme hovoriť o tom, že tri lietadlá z hľadiska bezpečnosti môžu lietať v mieri, to neznamená, že v prípade potreby nevzlietnu všetky okrem tých, ktoré sú na oprave vo fabrike", perlil duchom generál. Novinári sa po dvoch dňoch dozvedeli, že vtáky z lietadiel vyhnali a Mig-y dostali nový náter. Zoradili ich do troch šórov podľa toho, ako vysoko vedia nad letiskovú plochu vyletieť. "V prvom rade sú tie v najlepšom stave a dostanú sa až do výšky 10 cm. A to na zastrašenie prípadného nepriateľa stačí", prezradil jeden z kompetentných. V kuloároch sa vraví, že všetky opatrenia sa urobili hlavne preto, aby "vrchný" nebol až natoľko v obraze...
V obraze je však už nanovo náš dobrý starý známy, exposlanec HZDS a v súčanosti nie hocijaký advokát Ján Cuper. Jeho posledné vyjadrenia dokazujú, že nič nestratil zo svojho osobitnému homoru, ktorým krmí konzumentov masmédií niekoľko rokov. "Jeden z nich je šesť rokov na cintoríne, jedného obhajoval človek z kancelárie SIS a tretí chránený svedok sa stratil", hutne podal svoj názor na svedkov Cuper vo štvrtok, keď sa pred prominentným väzňom otvorili brány basy. Bývalý riaditeľ SIS je tak už znova na slobode, lebo ako znie oficiálne odôvodnenie "sudca preskúmal celý spis a podľa neho nie sú dôvody na predĺženie väzby", vyjadrila sa na tému prepustenia podpresdedníčka Okresného súdu Bratislava I. Ako prvý reagoval na novovzniknutú situáciu minister vnútra Vladimír Palko, ktorého vraj rozhodnutie sudcu neprekvapilo. "Keď bolo vznesené obvinenie v decembri minulého roku, tak som povedal, že jediné, na čo sa máme pripraviť je kalvária, a tá je tu". Na druhej strane minister spravodlivosti Daniel Lipšic sa obáva, že Lexa, obvinený v kauze vraždy Roberta Remiáša, môže ovplyvňovať svedkov a ujsť do zahraničia. A čo na to druhá strana? "Ivan Lexa momentálne nemá pas, iba tzv. Záhorácky pas a ten mu umožňuje utiecť iba na Záhorie", vtipkoval Cuper. "Nemám záujem cestovať do zahraničia. Načo?" kontroval Lexa Cuoperovi, robiac si tak blázna všetkých, ktorí sa ešte dobre pamätajú, ako ho po niekoľkých rokoch "ulovili" až v Afrike. Jediným faktom zostáva, že sudca Okresného súdu Stanislav Dutko odmietol predlžiť Lexovu väzbu a hneď na to odišiel na liečenie. Lexu pred basou čakali priatelia a priateľky a bolo očividné, že dlhovlasému exriaditeľovi a exposlancovi "väzenské blues" prospieva viac a kreslá v honosných kanceláriach. "Ak všetko dobre pôjde navrhneme v budúcom roku môjho mandanta na zápis do zoznamu najkrajších ľudí na Slovensku a v Juhoafrickej republike, prípadne v ďalších", vtipkoval Cuper. "Áno cítim sa veľmi dobre a do parlamentu odkazujem, že ak sa tam vrátim, nebudú už musieť počítať s dvojitou sedačkou pre mňa", odkázal kolegom z hnutia Lexa.
P.S. Budúcoročné odovzdávanie cien Americkej filmovej akadémie - Oscarov - sa presúva nielen na skorší termín, ale nepozvú naň ani ocenených. Podľa tlačového hovorcu akadémie podnietil ich k tomu posledný prípad zo Slovenska. Ide o toľko kritizované odovzdávanie vyznamenaní pre českých a slovenských vojakov so spoločného česko-slovenského protichemického práporu po skončení ich misie v Perzskom zálive v Prahe. Zvláštnosťu tohto aktu, na ktorom sa zúčastnil aj slovenský prezident Rudolf Schuster, bolo, že väčšinu slovenských vojakov do Prahy Slováci nevyslali. "Je to fajn návod na to, ako urobiť veľké tresky-plesky so slávou a za málo peňazí. Aj my pozveme iba šéfov, ostatných nakamuflujeme", odôvodnil rozhodnutie Akadémie jej hovorca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.