ktorých sa za vstup vyslovilo 81,9 percenta. Referendum sa tak stalo platným, oznámila včera po zatvorení volebných miestností poľská verejnoprávna televízia TVP.
Bývalý šéf poľského odborového zväzu Solidarita a exprezident krajiny Lech Walesa včera odovzdal svoj hlas za vstup do EÚ v severopoľskom Gdansku, kde Solidarita začala svoju činnosť. Podľa jeho odhadov sa na referende zúčastní 52 percent Poliakov, z ktorých 70 percent vysloví vstupu do únie podporu.
Dvojdňové referendum o vstupe Poľska do Európskej únie prilákalo v sobotu k volebným urnám len približne pätinu z celkového počtu 30 miliónov oprávnených voličov. Poľská televízia informovala s odvolaním sa na štátnu volebnú komisiu, že účasť voličov na plebiscite dosiahla 17,8, podľa neskorších údajov len 17,6 percenta. Informácie o účasti pochádzajú z 1 200 z celkového počtu 25 000 volebných miestností.
Referendum bude platné v prípade, pokiaľ účasť voličov dosiahne 50 percent. V opačnom prípade bude o vstupe Poľska do EÚ rozhodovať parlament. Záujem voličov o plebiscit poznamenali veľké regionálne rozdiely. Vo Varšave odovzdalo svoje hlasy už počas prvého dňa hlasovania 32 percent oprávnených voličov. V západných oblastiach Poľska, v Pomoransku a v Západnom Pomoransku zaznamenali v priemere 21-percentnú účasť, v Hornom Sliezsku 20-percentnú, naproti tomu na juhu Poľska hlasovalo v sobotu len 11 percent voličov. Počas prvého dňa konania referenda prišlo do volebných miestností veľké množstvo poľských špičkových politikov, predstaviteľov cirkvi a intelektuálov. Medzi voličmi, ktorí svoj hlas odovzdali už v prvý deň referenda, bol aj poľský premiér Leszek Miller. Pri volebnom akte vo svojom okrsku v južnej časti Varšavy Miller označil referendum za jednu z najväčších udalostí v histórii krajiny. V rovnakej štvrti odovzdal svoj hlas aj poľský prezident Aleksander Kwasniewski, podľa ktorého je dôležité, aby Poliaci nechceli o demokracii len diskutovať, ale z nej v praxi aj profitovať.
Hlas za vstup do EÚ v sobotu odovzdal aj bývalý najvyšší predstaviteľ poľského komunistického režimu, generál Wojciech Jaruzelski, ktorý stál v roku 1981 na čele násilného potlačenia demokratizačného procesu vedeného odborovým hnutím Solidarita. "Keby mi pred 20 rokmi niekto predpovedal túto udalosť, povedal by som, že to je niečo zo science-fiction, absurdného divadla," vyhlásil po odovzdaní hlasu Jaruzelski. Podľa neho práve v tom spočíva krása života - realita sa mení, vnútorná, medzinárodná, historická. "Je to nová realita a treba ju vziať do úvahy," dodal 79-ročný Jaruzelski. V prvých hodinách po otvorení referendových miestností odovzdal svoj hlas aj kardinál Franciszek Macharski, ktorý na krakovskom arcibiskupstve nahradil súčasného pápeža Jána Pavla II.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.