vyplácanie priamych agrárnych platieb zjednodušeným systémom jednotnej platby na plochu, cesta domácich poľnohospodárov k týmto zdrojom sa významne uľahčí a budú aj konkurencieschopnejší.
"Výhoda tohto systému oproti náročnejšiemu vyplácaniu na báze Integrovaného administratívneho a kontrolného systému (IACS) je v menej prísnej kontrole účelnosti ich využitia, čím sa zníži riziko ich vrátenia. Agropodnikatelia budú mať s platbami menej administratívy, preto dúfame, že sa do systéme neprihlási len minimum poľnohospodárov," uviedol na včerajšej tlačovej besede Zs. Simon.
Zjednodušeným systémom bude SR v prvý rok začlenenia vyplácať 3,5 miliardy Sk zo záručnej sekcie pre znevýhodnené oblasti. Ďalších 3,2 miliardy Sk pôjde priamo z priamych platieb, ktoré EÚ pre kandidátov v prvom roku vyčleňuje vo výške 25 % z úrovne bežnej pre pôvodných členov. Doplatok priamych platieb z vlastného rozpočtu, ktorý ich môže dostať až na 55-% úroveň, sa potom už podľa ministra bude asi vyplácať zložitejším systémom IACS, ktorý jeho ministerstvo do mája 2004 plne pripraví.
Zs. Simon reagoval aj na výhrady poľnohospodárov z produkčnejších oblastí, ktorí sa obávajú, že zjednodušeným systémom výplaty získajú menej zdrojov. "Bude tu len minimálny rozdiel. Ak totiž rátame s doplnením platieb z vlastných zdrojov až na 55 %, pri systéme IACS poľnohospodári na jeden hektár ornej pôdy v prepočte získajú asi 5 909 Sk a pri zjednodušenom systéme to bude 5 546 Sk. Rozdiel tu je, ale zasa sa nemusia obávať že ich budú musieť vrátiť," upozornil.
Taliansko či Francúzsko len nedávno museli podľa ministra vrátiť EÚ až 170 miliónov EUR takýchto podpôr. Nesporná výhoda zjednodušeného systému je podľa Zs. Simona aj v tom, že nebude vyžadovať úhorovanie 10 % ornej pôdy, ako je to pri IACS. "Poľnohospodári tak neprídu o tržby z produkcie na tejto desatine pôdy," povedal. Ďalšou výhodou je aj samotná podstata výplaty na plochu, pretože pri IACS agropodnikatelia získavajú platby na produkciu vopred určených komodít. Pri zjednodušenom systéme sa budú môcť slobodnejšie rozhodnúť, čo budú pestovať a tak budú podľa ministra konkurencieschopnejší.
Jednoduchší systém do určitej miery znižuje aj význam obmedzujúcich kvót na jednotlivé komodity, ktoré si SR s EÚ vyjednala práve v súvislosti so zložitejším vyplácaním podpôr naviazaných na produkciu. "Menej výhodné vyjednané kvóty takto môžeme zmeniť v náš prospech," informoval Zs. Simon s tým, že kvóty v živočíšnej výrobe zostávajú v dohodnutých "mantineloch".
Z kandidátskych krajín zatiaľ platby prostredníctvom IACS plne akceptovalo len Slovinsko. "Aj Česká republika pravdepodobne prejde na jednoduchší systém. V budovaní IACS ako aj Platobnej agentúry sú pritom u našich západných susedou oveľa ďalej," dodal Zs. Simon.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.