pomenovať. "Urobil som ich niekoľko, na to sú však iní, aby o mojich chybách hovorili." Tak vyznieva aj správa, ktorú Csáky predkladá na rokovanie vlády. Za neúspešnú kampaň je podľa nej zodpovedná vláda.
Minulá vláda mala spustiť kampaň skôr a Csáky ako člen novej vlády už nemal na jej prípravu dosť času. Terajšia vláda je zase na vine, lebo pred referendom začala hovoriť o daňovej reforme, zvyšovaní spotrebných daní a zdanení dôchodkov.
Ďalším problémom bol podľa Csákyho správy nedostatok peňazí. "Rozhodne môžem tvrdiť, že 50 miliónov na kampaň bolo nedostačujúcich."
Podľa neho je však najdôležitejšie, že referendum nakoniec bolo po prvýkrát na Slovensku úspešné.
Správu hodnotiacu kampaň predkladá do vlády sám Csáky, tvrdí však, že ju pripravovali nezávislí politológovia, sociológovia a mediálni experti. Vymenoval dvoch ľudí - profesora Miroslava Kusého a Petra Wiessa.
Hoci Weiss pôsobil ako poradca Pála Csákyho, pokladá sa za nezávislého. "Dal som do správy svoje názory, je na vláde, či ich bude akceptovať. Opieral som sa však o prieskumy štatistického úradu. Čísla nepustia," hovorí Wiess.
Správa skutočne obsahuje prieskumy Štatistického úradu, podľa nich kampaň oslovila a pritiahla k urnám 9 percent ľudí, od účasti však odradila 3 percentá tých, čo boli pôvodne rozhodnutí voliť. Vyše 60 percent opýtaných zdôvodnilo svoju neúčasť tým, že sú znechutení politickým vývojom.
Súčasťou kampane bola aj podpora projektov mimovládnych organizácií, aj tie si úspešnosť hodnotili samy. Tvrdia, že boli úspešné.
MEDZTITUL: Kto je podľa Csákyho správy zodpovedný
- minulá vláda, lebo ju efektívne nezačala, Csákymu tak zostávalo iba päť mesiacov na prípravu, pričom musel urobiť výberové konanie na reklamné agentúry
- málo peňazí
- príliš diverzifikovaná, peniaze boli rozdelené medzi veľa prijímateľov, ktorý mali príliš voľnú ruku, neboli dosť kontrolovaní a koordinovaní
- terajšia vláda, lebo začala hovoriť o daňovej reforme, zdanení dôchodkov, ľudia dostali účty za energie, ktoré boli vyššie ako doteraz
- začalo sa hovoriť o páde vlády v prípade neúspešného referenda, ľudia chceli neúčasťou dosiahnuť jej pád
- spolitizovanie kampane
- zlý zákon o referende, lebo nedovoľuje voliť Slovákom v zahraničí
- mestské a okresné úrady, lebo majú krátke úradné hodiny a ľudia si nemohli dostatočne vybaviť hlasovacie preukazy
(haj)
Autor: kcs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.