niekde nie.
Podľa informácií SME práve zdravotne postihnutí ľudia spôsobovali počas prvého týždňa vyberania poplatkov nemocniciam a lekárňam najviac komplikácií.
Čo stanovuje zákon o platbách ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím.
Platenie v lekárni
V lekárni nemusí platiť nijaký občan so zdravotným postihnutím. Stačí sa preukázať platným preukazom ZŤP. Zákon je v tomto bode stručný a jednoznačný. „Od povinnosti uhradiť platbu podľa odsekov 2 a 3 (platby za recept, pozn. red.) je oslobodená osoba v hmotnej núdzi a osoba s ťažkým zdravotným postihnutím."
Platenie v nemocnici
V nemocnici nemusia 50 korún na deň platiť len tí zdravotne postihnutí, ktorí okrem preukazu ZŤP poberajú aj kompenzačné dávky. Ide o pravidelné mesačné príspevky štátu na diétu, ošatenie (ľudovo „na barlu"), na hygienu, benzín, prepravu a ďalšie. V nemocnici okrem preukazu ZŤP musia predložiť aj potvrdenie, že tieto kompenzácie poberajú.
Držitelia preukazu ZŤP, ktorí nemajú priznanú nijakú kompenzáciu, platiť musia.
Platenie v ambulancii
V ambulancii zákon nestanovil nijaké výnimky pre ľudí so zdravotným postihnutím. Zaplatiť 20 korún musia všetci držitelia preukazu ZŤP bez ohľadu na to, či poberajú kompenzácie, alebo nie.
Platenie v sanitke
V sanitke nemusia vôbec platiť len tie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ktoré sú odkázané na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom. Ide napríklad o vozíčkarov alebo ľudí s barlami. Každý takýto občan má v rozhodnutí okresného úradu napísané, že je odkázaný na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom. Toto rozhodnutie by mal mať občan odfotené a vodičovi sanitky ho ukázať.
Ostatní držitelia preukazu ZŤP platiť v sanitke musia, ale len 1 korunu za kilometer.
(mar)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.