potvrdením okresného úradu. Po týždni vyberania poplatkov sa však ukázalo, že niekde sú s tým problémy.
Zákon ustanovuje, že občan sa potvrdením „preukáže". Niektorí lekári však žiadajú, aby im pacient potvrdenie nechal. „Potvrdenie si nechám, pretože musím v účtovníctve dokladovať, prečo som od pacienta, ktorý u mňa bol, nezobral 20 korún," hovorí praktický lekár zo stredného Slovenska.
Niekde zas stačí potvrdenie ukázať, niekde zas osobitné potvrdenie z okresného úradu nepýtajú vôbec, ale stačí im vidieť ústrižok z poštovej poukážky, ktorou občanovi prišla sociálna dávka.
V nemocnici záleží na tom, aký systém zvolia. „V lôžkovej časti potvrdenia o hmotnej núdzi fotíme. Ambulancie dostali pokyn, že stačí, keď z potvrdenia odpíšu, ktorý okresný úrad a kedy potvrdenie vydal," hovorí Katarína Sedláková z ružinovskej nemocnice v Bratislave.
Ako je to na úradoch
„Je to zúfalé," komentuje vedúca sociálneho odboru Okresného úradu v Revúcej Iveta Smereková to, čo sa u nich od začiatku minulého týždňa odohráva. Jedna pracovníčka popri svojej práci podľa nej denne vydá aj 30, 40 potvrdení. Nájdu sa aj takí, čo potvrdenia pýtajú naraz pre celú rodinu a „dobre že nie dopredu", oni ich vydávajú na mesiac.
To najhoršie úradníkov však ešte len čaká. Od 1. júla sa mení výška životného minima, od ktorej sa odvíja aj výška rôznych príspevkov. „Všetko bude treba nanovo prepočítať, vypísať, poslať poštou."
Jednoduchšie to majú úradníci z Gelnice. Na tamojšom okresnom úrade po usmernení z Krajského úradu v Košiciach potvrdenia nevydávajú.
„Pacienti budú lekára a nemocnicu navštevovať s prefoteným rozhodnutím, že sú im priznané sociálne dávky alebo kompenzačné príspevky," povedala vedúca sociálneho odboru Tatiana Zdravecká. Ak by sa aj napriek tomu vyskytli problémy, pacienti sa vraj môžu preukázať posledným ústrižkom z pošty, „kde je vlastne napísané meno a výška sociálnej dávky či kompenzačného príspevku".
Nejednoznačný výklad zákona kritizuje vedúci sociálneho odboru Okresného úradu v Banskej Bystrici Rudolf Vnenčák. Minulý týždeň ich úrad ľudia obliehali chodili informovať, aké potvrdenie vlastne potrebujú a či im môžu vydať aj také, ktoré od nich lekári či lekárnici žiadajú.
Všimol si tiež, že vzrástol záujem o preukaz zdravotne ťažko postihnutého, čo úradníkom na práci zasa len pridá. „K žiadosti treba doložiť rôzne potvrdenia, overiť ich," vysvetľuje.
BARBORA TANCEROVÁ
JOZEF ČAVOJEC
Autor: I. TRIEDA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.