problémov obchádzať. Za návštevu lekára a predpísanie jedného receptu totiž zaplatia štyridsať korún, preto si radšej v prípade teplôt naordinujú Paralen za desať či v prípade hnačiek čierne uhlie za tridsať korún sami.
"Pacient by mal byť v prípade akýchkoľvek zdravotných problémov vyšetrený lekárom. V prípade zvýšenej teploty totiž nemusí stačiť užiť nejaké antipyretikum a pri hnačkách čierne uhlie. Pacient môže mať napríklad salmonelózu a prenášať toto infekčné ochorenie ďalej," hovorí praktická lekárka Helena Lešková. Ako poznamenáva, už v prvých dňoch zavedenia poplatkov sa objavilo niekoľko telefonických dotazov zo strany pacientov, liečiť pacienta po telefóne však nemožno.
"Ja nemôžem niesť zodpovednosť za stanovenie diagnózy, pokiaľ som pacienta ani nevidela," zdôrazňuje MUDr. Lešková.
Naproti tomu majiteľ pohotovostnej lekárne Aesculap PharmDr. František Tamer si myslí, že pacient by s každou maličkosťou nemusel otravovať lekára, pretože personál v lekárni mu odborne poradí.
"Lekárnik nielen vydáva lieky, ale je aj povinný pacienta o ich účinku informovať. Občanom radi v lekárni poradíme. Aj vo vyspelých krajinách je predsa normálne, že pacient pri miernejších ťažkostiach neuteká hneď za lekárom, ale obráti sa na svojho lekárnika," hovorí František Tamer, podľa ktorého zavedenie poplatkov v zdravotníctve by práve malo odstrániť zbytočné návštevy u lekárov.
MUDr. Lešková však oponuje: Pacient by rozhodne nemal obchádzať lekára, pretože za nenápadnými príznakmi môže byť vážna diagnóza. Veľakrát iba po odberoch krvi či moču prídeme na problémy, o ktorých samotný pacient nemá ani potuchy. Už sme dokonca staršieho pacienta, ktorý si k nám prišiel iba po potvrdenie na vodičský preukaz, poslali rovno do nemocnice kvôli vážnym srdcovým problémom," poznamenáva lekárka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.