patria aj polohy nášho tela, v ktorých sa nachádzame.
Základom, aby náš rozum fungoval lepšie ako obyčajne je jeho prekrvovanie. Podľa psychológa a inštruktora bioenergetických cvičení Mgr. Petra Kocaia to dosiahneme najmä cvičeniami v predklone a v obrátenej polohe. Po takýchto cvičeniach dochádza k harmónii myslenia, cítenia a pohybov tela. Naše učenie je rýchlejšie a efektívnejšie. V predklone je hlava naklonená nadol, takže mozog dostáva viac okysličenej krvi. Pri obrátenej polohe sú nohy vyššie ako hlava. Krv z preťažených nôh putuje okysličená do mozgu. Preto nám rozmýšľanie s vyloženými nohami môže ísť jednoduchšie.
Cvičením v obrátenom type je napríklad sviečka alebo pluh. Ak si jedno z týchto a im podobných cvikov hoci len chvíľu zacvičíme, prospeje to nielen telu, ale aj mozgu. Ďalšou výhodnou pozíciou je typ: "predstava učiaceho sa bifľoša". S vyrovnaným chrbtom, nohami v pravom uhle na zemi, lakťami na stole takisto v pravom uhle. Naopak, nevýhodným je študovanie v posteli a poležiačky, pretože nás táto poloha ťahá k spánku. Na druhej strane je však pravdou, že veci, ktoré prečítame pred spánkom si zapamätáme lepšie a na dlhší čas.
Na koncentráciu však nepôsobí iba pozícia, v ktorej sa nachádzame, ale takisto aj naše myšlienky a napätie. Každý človek má v inej časti tela blok napnuté miesto. Ak si uvedomíme, kde sa nachádza a prekrvíme ho automasážou, docielime aj okysličenie a uvoľnenie mozgu, ktorému sa ľahšie pracuje. Napríklad uvoľnením krku, keď je stuhnutý, odblokujeme napätie v celom tele. Zaujímavosťou je, že stuhnuté nohy sú veľakrát príčinou pomalšieho rozmýšľania. Veľmi dôležité je aj správne dýchanie, dostatočný príjem tekutín a vyjadrovanie svojich pocitov či už pozitívnych alebo negatívnych.
Veľa študentov v súčasnosti rieši svoju únavu a nesústredenosť povzbudzujúcimi látkami ako cigarety a káva, ale nevedia, že úplne postačí ak si popri učení chvíľu zacvičia.
Autor: Lucia Jászayová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.