práv v krajine. Krajiny únie obmedzia vládne návštevy na vysokej úrovni.
Slovenská strana už zrušila pravidelné zasadnutie medzivládnej slovensko-kubánskej komisie, ktoré sa malo uskutočniť v septembri v Havane. Denníku SME to včera potvrdil riaditeľ odboru ministerstva zahraničia Radomír Boháč.
"My už záväzok plníme dlhšie, presnejšie od 14. apríla, keď sme si na ministerstvo pozvali charge d'affaires a tlmočili naše znepokojenie so situáciou na Kube. Odvtedy náš veľvyslanec na Kube robí len to, čo je nevyhnutné," povedal Boháč.
Veľvyslanectvá členských krajín únie na Kube budú pozývať kubánskych disidentov na svoje podujatia pri príležitosti národných sviatkov. Podľa Boháča sa pripravujú opatrenia aj v tomto smere, rozhodnutie však platí len od štvrtka minulého týždňa.
Reakciu Slovenska víta aj Milan Nič z nadácie Pontis, ktorá kroky slovenskej diplomacie doteraz považovala za nedostatočné. Zvlášť pozitívne hodnotí rozhodnutie pozývať disidentov na rôzne recepcie.
"Môže to veľmi zvýšiť ich vážnosť v miestnej komunite zoči-voči ohováraniu kubánskych štátnych médií. Bolo by dobré, keby sa to týkalo čo najširšieho okruhu disidentov aj z provincií, kde sú vystavení tvrdšiemu útlaku," hovorí Nič a dodáva, že kubánski disidenti sa tak konečne dozvedia, kde je v Havane slovenská ambasáda.
Európska únia uvalila na Kubu diplomatické sankcie na znak nesúhlasu s masovým zatýkaním odporcov režimu, ktoré bolo počas vojny v Iraku. Kubánsky režim vtedy zatkol 75 disidentov, medzi nimi spisovateľov, nezávislých novinárov a vodcov opozície. Ihneď im vymeral neobvykle vysoké tresty od 6 do 28 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.