vlastnila vo firme 20-percentný podiel. Okrem toho je spoločnosť známa svojimi investíciami v Savi Technology, Process-Claims, LANDesk Software a Real Networks. V rámci dohody investor zaplatí za prevzatie firmy 96,7 mil. USD, čo predstavuje sumu 1,05 dolára na akciu. Akcie Corelu pritom v piatok na trhu končili na 93 centoch.
Vedúci predstavitelia Corelu, konkurenta Microsoftu či Adobe Systems s produktmi typu WordPerfect či CorelDraw, boli k odpredaju prinútení kvôli slabým hospodárskym výsledkom. V prípade že transakciu schvália akcionári a kanadský súd, prevzatie by sa malo ukončiť do konca júla 2003.
Organizácia Business Software Alliance (BSA), zastupujúca záujmy najmä väčších korporácii ako Microsoft, Adobe či AutoDesk, svoje tvrdenia opiera o výsledky štúdie spracovanej spoločnosťou Interna-tional Planning and Research Corporation. Ide o celosvetovú štúdiu, každoročne hodnotiacu stav softvérového pirátstva. Na základe zistených výsledkov miera softvérového pirátstva u nás dosiahla v roku 2002 úroveň 45 %. Znamená to, že zo všetkých počítačov predaných v SR v roku 2002, na 45 % z nich bol nainštalovaný nelegálny softvér. Oproti roku 2001 bol zaznamenaný pokles o jedno percento, pričom v porovnaní s rokom 1994 ide o celkový pokles o 21 percent. V rámci krajín východnej Európy sa Slovensko v roku 2002 umiestnilo hneď na druhé miesto štátov s najnižším podielom nelegálneho softvéru. Predbehnúť nás dokázala len susedná Česká republika
Z výsledkov štúdie ďalej vyplýva, že celosvetová miera softvérového pirátstva dosiahla za rok 2002 úroveň 39 %. V porovnaní s prechádzajúcim obdobím, rokom 2001, ide o jednopercentný pokles. Od roku 1994, odkedy je štúdia pripravovaná, sa pirátstvo znížilo o 10 percent. Najvýraznejší pokles v období rokov 1994 - 2002 pritom zaznamenal región Blízkeho východu a Afriky, kde klesla miera softvérového pirátstva z úrovne 80 % na 49 %. Z pohľadu finančných strát, celosvetové škody dosiahli hodnotu 13,08 mld. dolárov, čo predstavuje nárast o 19 % v porovnaní s rokom 2001. K oblastiam s jeho najnižšou mierou sa, už tradične, radí Severná Amerika (24%) a západná Európa (35%).
Naopak, región východnej Európy zostáva naďalej oblasťou s najvyššou mierou nelegálneho softvéru, keď v roku 2002 dosiahol ukazovateľ úroveň 71 %. Spomedzi krajín si najlepšie viedla už spomínaná susedná Česká republika (40%). Nelichotivé prvenstvo si zaknihovali krajiny Spoločenstva nezávislých štátov, ako aj v Rusko a náš východný sused Ukrajina. Tu sa podiel nelegálneho softvéru pohybuje okolo 90 percent. Nemalé problémy zaznamenali podľa servera CDR-Info i v Ázii a Pacifiku. V regióne dosiahol podiel nelegálneho softvéru maximum za posledných 6 rokov (55 % pri stratách 5,5 mld. USD).
Autor: erik
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.