Európska únia aj eurofondy sú pekná a vážna vec, niet ale veci, z ktorej by sme my nedokázali vyrobiť kabaret. Skryť sa môže Kravčík so svojím "ekologickým bývaním" v lese. Aj KE poslanci s predajom "bieleho domu" za 400 miliónov môžu len fúkať do zadku. Komu? Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja Košického samosprávneho kraja, ktorý ide na prerokovanie do regionálneho parlamentu.
Materiál, ktorý má byť akýmsi vejárom programových návrhov na čerpanie bruselských fondov, akoby nepripravovali ľudia, ale divá zver. Hic sunt leones - tu žijú levy.
Absolútnou špicou je zámer postaviť PRÍSTAV na Bodrogu a prepojiť tak Trebišovský okres VODNOU CESTOU s Čiernym morom. Toto je taký koniec, že dovidenia. Niekedy za komunistov už tú blbosť vymysleli, ale ani títo nedospeli až potiaľ, aby si urobili takú hanbu.
Jedna vec je, že niekomu preskočilo - v poriadku, stáva sa. Druhá vec je, že ako sa taká kravina môže dostať do normálneho materiálu na rokovanie zvolených poslancov?
Kanál Trebišov - Čierne more je taká sprostosť, že keby to predniesol chovanec na uzavretom oddelení psychiatrie, tak pôjde pod taký šok, že v meste vypadne elektrina.
Neuveriteľné - a na toto chcú peniaze. Päťsto miliónov z Bruselu a pozor - päťsto v rámci kofinancovania zo slovenského rozpočtu.
Otázka je zrejmá: Čo za ľudia tu obhospodarujú veci verejné? Ako je možné, že takýto pyramidiálny nonsens niekto uzná za "projekt", normálne ho presadí do VEREJNÉHO dokumentu a poslanci, platení z našich daní, o tom idú debatovať?
Si predstavme v situácii, keď máme 90 percent zahraničného obchodu so štátmi rozšírenej EÚ a väčšinu zvyšku s Ruskom, čo by sa tak touto vodnou cestou vozilo? Asi ropa z Iraku. Plávali by tam delfíni a americké ponorky z Turecka.
Vozili by veteránov z Púštnej búrky na dovolenku na Šíravu. Aj na to vymysleli "projekt" - Zemplínska Šírava v spojení s vínnou cestou. Nedá sa len celkom rozumieť - to akože by v Bodrogu, Laborci a spol. tieklo víno? S DPH či bez?
Alebo toto: Rozvoj vidieka - biofarmy prepojené cyklotrasami. Fasa - prečo by sa z biofarmy do biofarmy malo chodiť s bicyklom? To bude akože povinné? Alebo: Zvyšovanie využiteľnosti drevnej hmoty zavádzaním výroby Lignamonu. Tak z toho zbohatneme... Čo to je Lignamon? Viagra pre rastliny?
V súbore 20 "projektov", o ktorých má rokovať zastupiteľstvo KSK, je o čosi menej zábavných ešte mnoho. Nevidieť ani jeden taký, čo by bol naozaj nápad s veľkým N. Ukazuje sa, že stokrát väčší problém eurofondov ako Csáky bude v tom, že v regiónoch "dole" neexistuje mozgový think-tank, ktorý by na niečo prišiel. Aj to by sa ale ešte dalo prežiť - ale až takýto humor???
Chyba je aj v systéme. Normálni ľudia sú v súkromnom sektore a nemajú čas. V úradníckom a treťom sektore a kdekade, odkiaľ sa tieto "nápady" vzali, kope tretia liga.
Napríklad aj preto, lebo debilný zákon o verejnej službe zachováva nivelizáciu v tarifných mzdách a prezamestnanosť, takže niet motivačných peňazí na zaplatenie ľudí. To bude aj problém v centrálnych úradoch, kde sa euronomenklatúrne posty práve zapĺňajú cez konkurzy. Aby sa zvýšil záujem, zdvihli platy - z 18 tisíc na 25. To už bude nával...
Isteže, teraz by sa možno žiadalo, aby autor vysúkal z rukáva vlastné tipy. Nemá - v živote nevymýšľal udice na získanie cudzích peňazí. Je asi evidentné, že projekty by mali smerovať do oblasti služieb a podnikania. A nemali by byť megalomanské, ako tie KSK-cke, keďže mimo hlúposti sú nereálne už aj preto, lebo sa nedajú realizovať do r.2006, čo je "deadline" rozpočtovej trojročnice.
V regionálnej i centrálnej tlači sa pritom živia veľké nádeje, že ako nás E-fondy vytiahnu z biedy. Dnes sa ešte výsledok nedá odhadovať, veď napokon možno nie všade popadali ľudia z čerešne ako v KSK. Ale vyzerá to na falošne natupírované ilúzie.
Aj v makropohľade - už vieme, že napr. na rok 2004 je režim priamych a podmienených platieb postavený tak, že dve tretiny (63%) bude viazaných na projekty. Ak z týchto vyčerpáme 18 percent, Slovensko by malo byť na nule. Zdá sa, že to nebude jednoduché.
Z projektovej ponuky KSK chýba už iba zámok na stračej nôžke a kozmodrom pri Kapušanoch. Keby menu dali vopred preskúmať v ktorejkoľvek komerčnej banke na úverovom oddelení, mohli si ušetriť poslanci vzácny čas.
Isteže, výnosnosť nie je u týchto E-peňazovodov prvým kritériom, ale nie je ním ani totálna stratovosť - teda už po realizácii. Môžeme sa už asi pripravovať na peknú povstupovú opicu - ak sa len nezbláznili aj v Bruseli, čo, samozrejme, nie je tiež vylúčené. Inak by už dávno zmenili aj celý systém prerozdeľovania z fondov, ktorý musí byť extrémne predražený aj pri najgeniálnejších projektoch.
To je však už iná debata, ktorá sa špeciálne KSK vôbec, ale vôbec netýka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.