W. Busha za to, že začala vojnu proti Iraku na základe nedostatočne solídnych informácií spravodajských služieb.
V rozhovore pre americkú televíznu stanicu ABC v noci navčera Blix konštatoval, že vzhľadom na miliardy, ktoré sa dávajú na fotografovanie zo satelitov, na odpočúvanie telefonátov a podobne mohli (USA) postupovať lepšie. Iračania sa určite za mnohé roky naučili skrývať veci. Lenže väčšina získaných informácií nebola solídna. Možno si (Američania) mysleli, že sú solídne, ale nepriviedli nás na správne miesta, vyhlásil Hans Blix.
Predseda UNMOVIC však administratívu G. W. Busha priamo z klamstva neobvinil. Interpretovali (USA) veci tak, ako ich videli. Lenže niektoré veci, ktoré videli, neboli celkom reálne, povedal. Americkú stranu nechcel obviniť ani z nedostatku úprimnosti. „Verili tomu, čo videli," zdôraznil. Hans Blix si myslí, že predseda vlády Veľkej Británie Tony Blair skutočne veril tomu, čo americkí predstavitelia videli. Niektoré informácie však nezodpovedali skutočnosti, dodal Blix.
V odpovedi na otázku o správaní Saddáma Husajna a prekážkach, ktoré v 90. rokoch 20. storočia kládol inšpektorom OSN pri ich práci, predseda UNMOVIC vyjadril názor, že už zvrhnutý iracký prezident bol postihnutý megalomániou. „Myslím si, že Saddám Husajn sa pokladal za panovníka Mezopotámie, za Nabuchodnozora a nazdával sa, že inšpektori OSN sú klamári a (Saddám Husajn) nemôže tolerovať, aby zašli o centimeter ďalej, ako to žiadala Bezpečnostná rada OSN," konštatoval.
Nástupcom Hansa Blixa na poste vedúceho zbrojných inšpektorov OSN sa stane jeho doterajší zástupca, grécky expert Demetrius Perricos (67), ktorý sa funkcie ujme 1. júla. Švédsky diplomat Hans Blix končí v službách svetovej organizácie na vlastnú žiadosť.
Začiatkom februára americký minister zahraničných vecí Colin Powell pred členmi Bezpečnostnej rady OSN predniesol 90 minútový prejav, v ktorom obvinil iracký režim, že sa nechce vzdať zakázaných zbraní hromadného ničenia. Powell pred BR OSN ukázal satelitné fotografie, prezentoval zvukové nahrávky, uviedol dlhý zoznam zakázaných zbraní v Iraku a hovoril o úsilí irackých predstaviteľov oklamať inšpektorov OSN, ktorí mali kontrolovať likvidáciu zakázaných zbraní. Okrem toho obvinil vtedajší iracký režim zo stykov s teroristickou organizáciou al-Káida, pripomenul Le Figaro. Zmienené hrozby stačili na to, aby sa doktrína amerického prezidenta G. W. Busha naplnila a aby USA mohli začať takzvanú preventívnu vojnu proti Iraku, ktorú Washington pokladal za nevyhnutnú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.