cien, ktoré od januára plánuje ministerstvo financií. Presný vplyv, však ministerstvo nepozná, lebo zodpovednosť sa presunie na príslušné rezorty. Tie si budú samy určovať aj postupnosť uvoľňovania cien.
Zdravotnícke potreby
Ministerstvo financií určuje maximálne ceny liekov, zdravotníckych pomôcok, zdravotníckych výkonov, obchodu s liekmi. Okrem toho vecne usmerňuje ceny výrobkov transfúznych staníc a individuálne vyrobených liekov. "Sme radi, že zodpovednosť prejde na naše ministerstvo. Budeme môcť lepšie usmerňovať ceny, pretože sme k systému zdravotníctva najbližšie," povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Novotná.
MEDZITITUL: Železnica
Ministerstvo financií upozornilo, že regulované cestovné pokrýva len 30 percent nákladov. "V nasledujúcich rokoch v oblasti regulácie cien osobnej železničnej dopravy predpokladáme postupné úpravy cestovného a znižovanie výšky poskytovaných zliav pre žiakov a študentov, resp. zrušenie bezplatnej prepravy pre dôchodcov nad 70 rokov a ich nahradením systémom zliav na komerčnej báze," píše sa v návrhu ministerstva financií. Sociálne dopady chce vykryť systémom adresnej kompenzácie.
Zmena sa dotkne aj regionálnej železničnej dopravy - ministerstvo predpokladá zmenu vlastníctva tratí na samosprávu, ktorá by súčasne mala získať aj kompetencie v cenovej regulácii.
MEDZITITUL: Autobusy
Ceny sú dnes regulované v prímestskej doprave aj v MHD. Tak by to malo aj zostať, ale ministerstvo financií chce presunúť zodpovednosť za reguláciu z okresných úradov na vyššie územné celky. "Navrhujeme, aby ceny MHD v zásade neboli regulované. Obce majú nástroj, ako kontrolovať vývoj cien MHD aj bez cenovej regulácie," navrhuje ministerstvo financií. Keďže ceny dnes pokrývajú len polovicu nákladov, ministerstvo predpokladá nárast cien. To by mohlo byť najradikálnejšie v piatich mestách, ktoré sú oproti ostatným zvýhodnené tým, že na MHD získavajú štátnu dotáciu. "V prípade nedostatkov vlastných finančných zdrojov (týchto miest) môže hroziť viac ako 100-percentný nárast cien," upozornilo ministerstvo.
MEDZITITUL: Nájomné
Štát prostredníctvom ministerstva financií dnes určuje maximálnu výšku nájomného v obecných bytoch. Pre staršie byty platí cena 7 až 21,10 Sk za meter štvorcový s možnosťou zvýšenia ceny o 2400 až 3840 korún na rok za prenájom základných prevádzkových zariadení. V bytoch skolaudovaných po 1. februári 2001 je maximálna cena za ročný nájom 5 percent z obstarávacej ceny bytu. Ministerstvo financií navrhuje, aby za reguláciu zodpovedalo ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja a súčasne predpokladá, že postupným uvoľnením cien sa nájdu zdroje na výstavbu nových bytov. "Trh je už natoľko vyvinutý, že ďalej regulovať túto cenu nie je rozumné," povedal hovorca ministerstva financií Peter Papanek. Od nového roka by sa mali regulované ceny uvoľniť o 40 percent, týka sa to však len približne dvoch percent domácností.
MEDZITITUL: Ďalšie regulované ceny
poľnohospodárstvo - Štát dnes určuje minimálnu cenu potravinárskej pšenice a surového kravského mlieka. V 2. polroku plánuje zrušiť reguláciu pšenice.
vynútené výkony - Regulovaná je cena technickej a emisnej kontroly vozidiel, metrologické výkony, odťahovanie vozidiel. Tieto ceny zostanú regulované aj naďalej.
pohonné látky - Tvorbu cien určuje vecná regulácia, ktorá zabezpečuje, aby bola cena ropného produktu odvodená od ceny ropy a ceny energetických vstupov.
stavebníctvo - Vecne sa usmerňujú ceny niektorých stavebných produktov a prác financovaných zo štátneho rozpočtu.
MEDZITITUL: Kedy môže štát regulovať ceny
- ak vznikne mimoriadna trhová situácia
- ak dôjde k ohrozeniu trhu vplyvom nedostatočnej konkurencie
- ak si to vyžaduje verejný záujem, ochrana spotrebiteľa a trhu
- ak existujú väzby medzi predávajúcim a kupujúcim
ak ide o tovar, ktorého dodanie sa považuje za podnikanie v sieťových odvetviach
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.