Skutočnosť však predčila všetky očakávania a talentovaný pretekár si zaknihoval svoje prvé víťazstvo v najvyššej kategórii, čím predĺžil miestnu víťaznú sériu Fordov (víťazili už 4-krát za sebou).
Mimoriadne náročné podmienky na gréckej rely sú vždy veľmi náročnou previerkou odolnosti a výkonnosti vozidiel a ich posádok. Rýchla šotolinová trať posiata množstvom kamienkov je v kombinácii s nepríjemnou horúčavou zákernou kombináciou a posádkam, ktoré sa tento rok museli povinne obliecť do overalov (pozn. ešte vlani platila výnimka a mohlo sa štartovať v kraťasoch a krátkych rukávoch), trochu pomohla iba skutočnosť, že trať sa šplhá až do výšky 1600 metrov nad morom, kde už je predsa len príjemnejšie ako na rozpálenom pobreží. Pred štartom trať poznačili tropické lejaky a náročné úseky úvodných rýchlostných skúšok sa stali ešte zákernejšími. "Ak bude mať niekto problémy v pretekoch, tak bude určite na týchto ereskách," tvrdil pred štartom Gardemeister a mal pravdu. Napokon presvedčiť sa o tom mohla aj slovenská posádka tímu Styllex Tuning Motorsport, Jozef Béreš ml. Peter Starý, ktorá pre problémy s radením odstúpila práve po druhej rýchlostnej skúške. "V úvode druhej RS začali problémy s radením. Museli sme zastaviť a zmeniť hydraulický systém na manuál. Objavili sa aj problémy s diferenciálom, ktorý pracoval striedavo," vysvetľoval dôvody odstúpenia spolujazdec P. Starý. Oprava vozidla spôsobila, že do servise po RS 3 prišla Toyota s veľkým meškaním a musela teda z pretekov odstúpiť. Úvodná etapa sa však pohrebiskom nádejí stala aj pre Gronholma, Duvala, Schwarza, Loixa a Gardemeistera. Nečakane skoro odstúpili obidve vozidlá Hyundai, keď už v prvej ereske odišiel motor najprv Schwarzovi a zakrátko aj Loixovi. Výborne do pretekov vyštartoval Francois Duval na Forde, ktorý po víťaznej prvej rýchlostnej skúške statočne držal druhé miesto za kolegom Martinom. V piatej ereske však na ôsmom kilometri neudržal vozidlo na trati a havaroval. Desať km pred cieľom RS5 stratil tlak aj motor Toni Gardemeistera a hoci posádka ešte dokázala dôjsť do cieľa eresky, na dojazd do servisnej zóny už "dosť síl" nemala a z pretekov musela odstúpiť. Ešte smutnejší bol však úradujúci šampión Marcus Gronholm, ktorý dokončil celú prvú etapu a figuroval na nádejnom treťom mieste, no šesť kilometrov pred poslednou servisnou zónou mu vypovedal prívod paliva a šanca na body a útok na vedúce poradie v priebežnom hodnotení sa rozplynuli.
Druhý deň bol k posádkam oveľa milosrdnejší a z prvej desiatky odstúpil iba Čech Roman Kresta, ktorý podobne ako deň predtým Gronholm dokončil etapu (na desiatom mieste), no na RS 16 poškodil chladič a s prehriatym motor zostal stáť desať kilometrov pred servisnou zónou. "Veľmi nás to mrzí, lebo sme mali dobre rozbehnutý pretek.", smútil Roman. "Pri doskoku z jedného horizontu som poškodil chladič. Robili sme všetko, aby sme došli do servisu a dolievali sme vodu každé 2-3 kilometre, no chladič tiekol stále viac a my sme už nemali čo dolievať." I po druhom dni tak na čele suverénne kraľoval Martin, ktorý dokonale využil skúsenosti tímu s miestnymi podmienkami. Druhý, s približne minútovou stratou, bol matador Sainz a tretí Solberg na Subaru. Potom nasledovala trojica majstrov sveta v poradí Colin McRae, Mäkinen a Burns. Auriol na Škode sa posunul na deviate miesto.
V záverečnej etape sa očakávalo, že vedúce posádky si budú strážiť pozície a riskovať sa veľmi nebude. Tejto taktiky sa nakoniec držal iba Martin, ktorý vyrovnanou jazdou dojazdil až do cieľa. Za ním sa však zvádzal tuhý súboj o druhé miesto medzi Sainzom a Solbergom, ktorý mal jednoznačne svoj deň (vyhral štyri zo šiestich RS). Chlieb sa lámal v predposlednej 21 RS, keď dovtedy stabilne jazdiaceho Angličana McRaeho začal trápiť motor jeho Citroena. Colin stratil 2,5 minúty a prepadol sa o niekoľko miest. V inkriminovanej dobe sa naviac priplietol do cesty bojujúcemu Solbergovi, ktorého spomalil a nepriamo tak pomohol tímovému kolegovi Sainzovi. Pilot Subaru sa však napriek tomu nevzdával a po oprave pred poslednou ereskou opäť zaútočil na druhú priečku. Ani víťazstvo v rýchlostnej skúške však nakoniec nestačilo a Nórovi zostalo iba tretie miesto. Z formy sa ukazuje aj Mäkinen, ktorý na RS 22 za sebou neudržal Burnsa a stratil cenné body. Príjemným zistením je skutočnosť, že asfaltový špecialista Panizzi sa už naučil účinne jazdiť aj na šotoline a potešil seba i svojich fanúšikov dvoma bodmi. Pretože v "značkách" môžu bodovať iba dve najlepšie vozidlá tímu, ušiel sa bod aj Škode za deviate miesto Auriola.
Šampionát sa blíži do svojej polovice a situácia na čele je stále veľmi vyrovnaná. Richard Burns vďaka pravidelnému bodovaniu, aj napriek tomu, že ani raz nezvíťazil, stále vedie priebežné poradie. Už na cyperskej rely (20. - 22. jún) sa však tento stav určite pokúsia zmeniť Sainz s Gronholmom. Podarí sa Angličanovi, ktorý doteraz na Cypre vždy bodoval, odraziť ich útok?
Výsledky 50. Rally Acropolis: 1. Martin/Park (EE/GB) Ford Focus WRC 4:53:40,5, 2. Sainz/Marti (ESP) Citroën Xsara + 46,0, 3. Solberg/Mills (SWE) Subaru Impreza WRC + 52,7, 4. Burns/Reid (GB) Peugeot 206 WRC + 2:06,6, 5. Mäkinen/Lindstrom (FIN) Subaru Impreza WRC + 2:12,3, 6. Rovanpera/Pietilainen (FIN) Peugeot 206 WRC + 3:44,7, 7. G. Panizzi/H. Panizzi (FRA) Peugeot 206 WRC + 3:54,3, 8. C. McRae/Ringer (GB) Citroen Xsara + 4:05,0, 9. Auriol/Giraudet (FRA) Škoda Octavia WRC + 6:27,2. (Víťazi RS: Duval RS 1, Martin RS 2, 11, 13, 14 a 15, Rovanpera RS 3, 4, 5 a 12, Solberg RS 6, 9, 10, 17, 18, 20 a 22, Gronholm RS 7, Sainz RS 16 a 21, Makinen RS 19, RS 8 bola zrušená. Viedli: Duval RS 1, Martin RS 2 - 22.).
Priebežné poradie jazdcov: 1. Burns 37 bodov, 2. Sainz 32, 3.Gronholm 20, 4. Martin 23, 5. Solberg 19, 6. C. McRae 18, 7. Loeb 17, 8. Mäkinen 15, 9. Duval 9, 10. Gardemeister 9 b., 11. Rovanpera 8, 12. Panizzi 6, 13. Auriol 4, 14. Robert a A. McRae po 3, 16. Schwarz 1. Značky: 1. Peugeot 73, 2. Citroën 62, 3. Ford 39, 4. Subaru 37, 5. Škoda 20, 6. Hyundai 3.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.