skrumáži návrhov, novelizácií, noviel noviel platí, a čo práve nie. Ak existuje dôchodca, ktorý ešte nie je šedivý, zošedivie. Len vydržať.
Keď sa už aj rysuje aká-taká istota, v zálohe je deus ex machina na Hrade. Guľový blesk Rudy opäť udrel z neba - nepodpísal zákon o zvyšovaní dôchodkov. Schuster vetoval zákon, lebo sa mu šesť percent zvýšenia zdá málo. On navrhuje osem. Rozumiete, on - Schuster - došiel k názoru, že percento schválené NR SR nepokryje ani rast životných nákladov. Vzhľadom na obrátky legislatívneho procesu to ale znamená, že penzisti možno nedostanú v júli o tých šesť percent viac, ktoré schválila v máji NR SR. Môžu sa ísť Schusterovi osobne poďakovať - napríklad na Deň otvorených dverí, čo bude o chvíľu (prídu aj hokejisti - Hlinka a tak).
Ale nebuďme pesimisti. Azda sa proti tomu vymyslí ešte nejaká finta - alebo nie. Podstatnejšie je iné: Prezidentov súkromný úsudok, ako vždy "podložený" názormi takzvaných nezávislých a zásadne nikdy nemenovaných expertov, by stál Sociálnu poisťovňu iba do konca roka 840 miliónov. Presne toľko - jedno percento valorizácie robí mesačne 70 miliónov. To je napríklad o 20 miliónov viac, ako výdavky na kampaň za referendum. Dva mesiace sa koalícia ťažko ruvala a hádala, aj za prispenia nezodpovedných kibicov (riaditeľ SP Knitl), o miere valorizácie. Po náročných prepočtoch a prognózovaní očakávaných príjmov SP už aj na ďalší rok spustili v NR SR z piatich percent na šesť. Pritom od januára sa dramaticky mení štruktúra odvodov a nebudú už možné ani doteraz obyklé transfery z nemocenského poistenia. Nezaujímavé - Schuster je múdrejší. Osem. Ako za mladých čias v Košiciach - keď nebol úver za 18 percent, tak sa hľadal za 28.
Už sme to viackrát povedali - hlava štátu nemá právo veta na to, aby VECNE menila politické rozhodnutia exekutívy. Nedávno v ČR Klaus prvýkrát vrátil akýsi úplne nepodstatný zákon s tým, že je nesystémovým riešením (išlo o akúsi úľavu pre nejakých lobistov). Ekonomickí komentátori ho všetci prefackali - povedali, že má síce pravdu, ale to nie je jeho vec. Na Slovensku je zakaždým ticho, hoci Schuster nemá nikdy pravdu. Alebo - skoro nikdy.
Dôchodkový fond čakajú pritom naozaj ťažko predvídateľné chvíle. Podľa ďalšieho návrhu zákona, ktorý v stredu schválila vláda, už žiadna poslanecká športka typu päť, šesť, osem, desať nebude. Zlomom má byť to, že penzie sa naviažu na koeficient rastu životných nákladov a miezd. Vyzerá to aj veľmi dobre - populizmus a naháňanie politických bodov cez dôchodky končí, objektívne čísla dajú istotu. Ak vyjde reálny nárast miezd a životných nákladov pre aktívne obyvateľstvo napríklad na šesť percent, dôchodcovia dostanú pridané šesť. Ak vyjde na osem, tak osem. Rozhodnú matematické vzorce, nie parlament, ani nie Schuster.
Ale pozor: Prečo posledných dvanásť rokov dôchodky nestíhali, navzdory populizmu a naháňaniu politických bodov, rast miezd a inflácie? Nuž preto, lebo ekonomika valorizácie na úrovni reálnych príjmov už v plnej miere neutiahla. Vládou schválený zákon, ktorý po novom priviaže dôchodky k mzdám a inflácii, zrazu hovorí, že od roka 2004 už ekonomika a dôchodkový systém toto tempo unesie. Na otázku, že akým zázrakom, Kaník zatiaľ nevykoktal ani zrozumiteľnú vetu. Po reforme pritom polovicu odvodov môže každý "poistenec" presmerovať na svoj individuálny účet. A vykrádať nemocenský fond už bude zakázané. Zaujímavé.
Táto reforma nemá veľa logiky. Ak sa chceme vyhnúť politikom a Schusterovi (ten ale končí!!), normálne by bolo, keby sa valorizácie viazali nie na mzdy a životné náklady, ale sumu starobných odvodov vybraných v kalendárnom roku. Len tak sa dá predísť deficitu SP a tlakom na zvyšovanie odvodov zároveň. Ani penzisti by neboli oškubaní - objem vybraných odvodov je predsa konštantnou funkciou celkového mzdového balíka v národnom hospodárstve. Alebo nie??
Ďalší dôchodkový cirkus spustila SMK, ktorej sa nepáči, ako Kaník partizánsky upravil rytmus predlžovania veku odchodu do dôchodku - zo šiestich mesiacov na deväť. Vo vláde to prešlo tak, že ministri SMK sa zdržali a Martináková včera vytárala, že vraj ide iba o technický problém, že Maďari neboli o zmene vopred informovaní. Zuzana - a my všetci - ale ešte budeme zírať: SMK je odhodlaná tzv. "radikálnejší" model nepodporiť. V tejto chvíli je teda reforma priebežného systému v lufte - aj keď v SDKÚ o tom ešte asi netušia.
Ako vidieť, samé istoty pre dôchodcov. Ešteže o dva týždne bude všetko inak. Dokedy?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.