o dôchodkoch, myslí na voľby
(sp)
Bratislava - Prezident Rudolf Schuster nepodpísal zákon o zvýšení dôchodkov a vyzval poslancov, aby nanovo schválili zvýšenie dôchodkov minimálne o osem percent.
Pôvodne mali dôchodky vzrásť o šesť percent už od júla. Poslanci zrejme opäť odhlasujú to isté číslo, nie je však isté, či to stihnú ešte tento mesiac.
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský sa po dohovore s prezidentom a predsedami poslaneckých klubov pokúsi presadiť rokovanie o dôchodkoch už na budúci utorok. Ak by poslanci opäť schválil 6 percent, prezident vraj nebude zákon zdržiavať využitím zákonnej lehoty 15 dní. Potom bude platiť aj bez jeho podpisu.
Koalícia prezidenta podozrieva, že zvažuje opätovnú kandidatúru na post hlavy štátu a zákon nepodpísal, lebo kalkuluje s podporou dôchodcov.
"Samozrejme, že to s tým súvisí," povedal predseda klubu SMK Gyula Bárdos.
To isté si myslí aj predseda klubu ANO Ľubomír Lintner. "Ale pán prezident si tiež musí uvedomovať realitu rozpočtu. Aj my si uvedomujeme, že by dôchodcovia mali dostať viac."
Poslankyňa KDH Mária Sabolová pripustila, že prezident sa správa "trochu populistickejšie".
Prezident zatiaľ svoju opätovnú kandidatúru nepotvrdil. Včera agentúre TASR povedal, že definitívne sa vyjadrí až vo februári.
Sociologička Ľudmila Benkovičová: "Fakt je, že dôveryhodnosť prezidenta v skupine dôchodcov je vyššia ako v ostatných sociálnych zoskupeniach."
V ústave sa nepíše, za akých podmienok môže prezident zákon vrátiť. Právnik Peter Kresák hovorí, že by tak mal prezident urobiť len vtedy, keď si myslí, že nastal ústavný problém.
"Žiaľ, náš prezident si osobuje právo rozhodovať o vecných otázkach, čo nepokladám za správne ani za šťastné," povedal.
Prezident argumentuje listami a stretnutiami s občanmi a zvyšovaním spotrebných daní. Odvoláva sa tiež na tvrdenie Sociálnej poisťovne, ktorá vraj má peniaze na vyššie dôchodky.
Tieto čísla vyvracia minister práce Ľudoví Kaník, ktorý varuje pred zvyšovaním deficitu verejných financií.
Igor STUPŇAN
Zrejme opäť schvália šesť percent
Pôvodný návrh vlády na zvýšenie dôchodkov bol päť percent, ale po rôznych návrhoch sa parlament dohodol na šiestich percentách. Priemerný dôchodok by sa tak mal od júla zvýšiť o 367 korún.
Za zvýšenie dôchodkov o šesť percent nakoniec hlasovali aj viacerí poslanci opozície. Tvrdili však, že nepodporili koalíciu, ale dôchodcov. Poslancov parlamentu sme sa včera spýtali, či má v parlamente šancu zvýšenie dôchodkov o viac ako o šesť percent.
IVAN HOPTA, KSS: "Spokojní budeme vtedy, keď prejde zvýšenie o viac ako šesť percent. Mám však obavy, že sa nenájde vôľa v koalícii podporiť zvýšenie dôchodkov."
VOJTECH TKÁČ, ĽÚ: "Platí analýza Jednoty dôchodcov, že strata úrovne dôchodkov je takmer 23 percent. Pri dopadoch reštrikcií treba diskutovať o zvýšení dôchodkov."
VILIAM SOBOŇA, HZDS: "Keď sa koalícia dohodne, že nezvýši, tak nezvýši. Bolo by pekné, keby sa z úcty k dôchodcom zvýšili na osem percent. Dovoľujú to aj ekonomické kalkulácie."
GYULA BÁRDOS, SMK: "Iný návrh ako pôvodný šancu nemá."
ĽUBOMIÍR LINTNER, ANO: "Myslím, že sa opäť schváli návrh šesť percent."
MÁRIA SABOLOVÁ, KDH: "Či to bude zvýšenie na osem percent? Potrebujeme odborné vyjadrenie rezortného ministra a Sociálnej poisťovne."
(sp)
Füle: Že chce prezident podporu
dôchodcov? Čiernobiele videnie
O vrátenom zákone o dôchodkoch sme sa rozprávali s hovorcom hlavy štátu JÁNOM FÜLEM
Neobáva sa prezident, že sa napokon oneskorí aj to zvýšenie dôchodkov, ktoré už parlament prijal?
"Prezident republiky sa v prvom rade obáva toho, že veľká skupina obyvateľov sa len vďaka 6-percentnému zvýšeniu dôchodkov ocitne v hmotnej núdzi a pod hranicou ľudskej dôstojnosti."
Ministri presviedčali poslancov, že naviac tento štát nemá. Prezident má iné ekonomické prepočty?
"Pán prezident sa pokúsi presvedčiť poslancov, že by štát nemal riešiť svoje rozpočtové problémy na úkor sociálne najslabšej a najbezbrannejšej skupiny obyvateľov. Okrem toho, od schválenia zvýšenia dôchodkov prijala vláda ďalšie rozpočtové opatrenia, ktoré budú mať vplyv na rast životných
nákladov."
Prezident by mal vrátiť zákon, keď je v rozpore s útavou či inými zákonmi. Tento je v akom rozpore?
"Nikde v ústave nie sú definované dôvody, pre ktoré prezident môže či musí vrátiť zákony."
Nevrátil prezident zákon aj preto, že chce opäť kandidovať za prezidenta a chce získať podporu dôchodcov?
"Čiernobiele videnie sveta sa nedá nikomu uprieť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.