mŕtvych. Podľa svetovej zdravotníckej organizácie zabíja asi pätnásť chorých zo sto a najväčšie nebezpečenstvo predstavuje pre starších ľudí. U nich z pacientov nad 65 rokov prežije SARS iba necelá polovica. Telefonicky ste sa pýtali, čo skratka znamená, aké sú príznaky choroby, ako sa treba pred ňou chrániť a ako sa dá liečiť. Tu sú základné údaje, ktoré sme spracovali z periodika Newsweek:
SARS je skratka: z anglického názvu choroby: Severe Acute Respiratory Syndrome, v preklade - akútny respiračný syndróm. Zasahuje najmä pľúca, ale môže postihnúť aj zažívacie ústrojenstvo.
PRÍZNAKY: Postihnutý SARSom má v prvej fáze teplotu 38 stupňov Celzia, aj vyššiu, zimnicu, bolesti hlavy a svalov. V priebehu jedného týždňa sa objaví suchý kašeľ a dýchacie ťažkosti. Desať až dvadsať percent pacientov potrebuje dýchací ventilátor. Niektorí dostanú prudké hnačky.
LIEČBA: Lieky zatiaľ nie sú, vedci hovoria, že by sa mohli vyrobiť najskoršie o rok. Pracujú na výskume vakcíny. Postihnutí dostávajú podpornú liečbu ako napr. prostriedky proti dehydratácii pri hnačkách, dýchacie prístroje.
OCHRANA: Vírus SARSu prežíva až 24 hodín. V oblastiach zasiahnutých nákazou sa odporúčajú nosiť na tvári masky, ktoré by sa mali po použití spáliť, dbať o hygienu, dôkladne a často si umývať ruky.
Snímka je z Hongkongu, kde nevidno chodcov bez masky na tvári.
Autor: NW/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.