rybičku popísal Heckel v roku 1840. Samček má v čase trenia viac zašpicatené kládielko, samička má kládielko kuželovité, tupé.
Chov: Najvhodnejšia je veľká nádrž, ktorá je husto zarastená dlholistými rastlinami. Voda by mala mať 27 °C a mala by byť mäkká, slabo kyslá, často obnovovaná, pretože rybky sú náchylné na znečistenie vody. Inak sú mierumilovné a spoločenské.
Odchov: Voda vo väčšej nádrži by mala mať 30 °C. Mala by byť mäkká, slabo kyslá. Do nádrže vložíme plochý kameň, príp. umelohmotný kužeľ, na ktorý sa rybičky vytrú. Vodu je vhodné filtrovať molitanovým filtrom s pomocou vzduchovacieho motorčeka. Dôležitý je výber správneho páru na trenie, ktorý je možné rozpoznať už v spoločnej nádrži. Niekedy dochádza k požieraniu ikier rodičmi, preto sa kužeľ s ikrami zakrýva sieťkou. Po rozplávaní poteru sieťku odstránime. O poter sa starajú obaja rodičia. Maličké rybičky sa živia výlučkami z kože rodičov. Visia na jednom z rodičov, tej ich po čase strasie a opateru preberá druhý rodič. Po niekoľkých dňoch poter prijíma jemnú živú potravu. V tom čase už rodičov odlovíme.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.