v roku 1996. Neskôr sa dostala do obehu 50 dolárovka a ďalšie nižšie nominály. Portréty Franklina, Granta a ostatných významných osobností sú na nových nomináloch väčšie a číslovka si mení farbu. Kovový pásik je už od roku 1990 pravidlom na týchto dovtedy slabo chránených platidlách. Aj na novej emisii sú nosnými farbami zelená a červená. Zvíťazil názor, že aj pestrofarebné bankovky sa dajú bez problémov falšovať. Preto aj nová emisia zachováva staré tradície amerického dolára.
Vráťme sa na chvíľku k falzifikátom. Pokladníci dokážu už hmatom rozoznať falzifikáty od pravých exemplárov. V Rusku a na Ukrajine je dolár stabilným platidlom, pravosť overujú pomocou infralámp, vďaka čomu sa falzifikáty presadzujú veľmi ťažko. Prvé papierové bankovky vydali v roku 1690 v kolónii Massachusetts. Bankovky s označením "dolar" sa objavili v roku 1755. Abraham Lincoln poveril v roku 1865 vtedajšieho ministra financií Huga McCullocha vytvorením nového orgánu aby mena získala opäť svoju dôveru.
Počas prvej Československej republiky sa dolár falšoval aj na našom území. Najčastejšie využívali pravé bankovky na ktorých zmenili veľkosť nominálnej hodnoty. Nebol žiaden problém urobiť z jednotky stovku, prípadne z päťky päťdesiatku. Pomôže iba jediné ak vieme, že na päťke je Lincoln a na stovke je Franklin. Doláre sa pokúsil v roku 1931 falšovať rytec - profesionál. V období 1812 až 1990 sa v USA dostalo do obehu viac než 500 vzorov. V zásade obiehalo päť druhov papierových platidiel pri strieborných a zlatých minciach.
Iste ste si všimli na starších vydaniach razítko federálnej banky s označením mesta a štátu. Od roku 1913 je týchto bánk celkovo 12. Každej banke okrem symbolického písmena zodpovedá aj príslušné číselné označenie. Podľa sérií existujú v rohoch kontrolné písmena a čísla. Na snímke je všetkých 12 razítok s legendou so zodpovedajúcou emisnou bankou. Ak chceme zistiť, ktorá banka príslušnú bankovku vydala nie je žiaden problém. Na základe legendy, ktorú vidíte na obrázku by to mal zvládnuť každý...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.