Ing. Wanda Závadská & RNDr. Edita Lukáčiková Csc.
V súčasnosti sa cestuje a dovolenkuje počas celého roka, v každom ročnom období, ale prichádzajúca letná turistická sezóna je obdobím, kedy sa na cesty vydávame vo zvýšenej miere. Súčasne je však aj obdobím, počas ktorého na alergika "číha" najviac nástrah. Alergiu netreba chápať ako chorobu s ktorou sa treba zatvoriť doma. Pri dobrej spolupráci s alergológom a pri dodržiavaní istých zásad môže byť život s alergiou celkom plnohodnotný.
Napríklad taký pobyt pri mori pôsobí na alergikov veľmi pozitívne. Odporúča sa pobyt dlhodobejší, minimálne dva týždne. Pobyt v prostredí s vyššou vlhkosťou a zvýšeným obsahom jódu a niektorých minerálov v ovzduší výrazne pomáha pri niektorých formách alergie alebo dýchacích ochoreniach. V prímorskom podnebí vplyvom intenzívnejšieho slnečného žiarenia je menší počet choroboplodných zárodkov. A samozrejme nesmieme zabudnúť na pozitívny účinok priameho kontaktu s morskou vodou. Pobyt v prímorskej oblasti je vhodný aj preto, že je tu menšia koncentrácia peľov.
Najdôležitejšie zo všetkého je, aby každý pacient poznal svoj zdravotný stav. V prípade alergie je základom informácia o alergénoch, o ich výskyte a rozšírení v mieste, kam cestujeme. Niekedy sa však napriek prevencii a snahe vyhnúť sa alergénu celkom nepodarí predísť zhoršeniu zdravotných problémov, ktoré sa môžu prejaviť ako nepríjemná reakcia, čo môže mať niekedy závažné, až život ohrozujúce prejavy v podobe astmatického záchvatu alebo tzv. anafylaktického šoku. Najviac sú takouto neočakávanou udalosťou ohrození pacienti precitlivení na bodnutie hmyzom (včela, osa, sršeň, čmeľ..) a pacienti s tzv. polyvalentnou skríženou alergiou (reagujúci na rôzne vzdušné aj potravinové alergény). Títo alergici by mali cestovať iba s tzv. balíčkom prvej pomoci.
Čo by takýto balíček mal obsahovať?
1. ADRENALÍN
2. KORTIKOID v tabletách (Prednison, Medrol, Metypred...)
3. ANTIHISTAMINIKUM v tabletách (cetirizín, fexofenadín, loratadín...)
4. BARIÉROVÝ KRÉM PROTI PEĽOM, ktorý zabraňuje vniknutiu alergénov do dýchacích ciest
Ako doplnkové lieky v balíčku prvej pomoci môžu byť živočíšne uhlie, prostriedok proti hnačke, prostriedok proti zápche, analgetikum - antipyretikum, prípadne aj iné lieky. Samozrejme, alergik nosí so sebou navyše všetky lieky podľa rady svojho alergológa, či už ich používa podľa potreby, alebo pravidelne. Pri používaní podľa potreby je vhodné preventívne použitie antihistaminika v tabletách, očných kvapkách, či nosovom spreji pred samotnou cestou, výletom a pod.
Desať rád pre výletníkov a dovolenkárov:
1. Cesty prispôsobte výskytu alergénov a pokiaľ sa to dá, vyhýbajte sa mu
2. Majte na pamäti riziká vyplývajúce z konzumácie nezvyčajných "exotických" potravín
3. Nezabúdajte na lieky aj počas cestovania, dovolenky, a podobne: ak nepoužívate protialergické lieky pravidelne, nezabudnite ich použiť pred cestou preventívne
4. Obmedzte pobyt vonku počas veľmi silného vetra, najmä ak neprší a je prašno
5. Ihneď ako sa to dá, sa po ceste osprchujte, umyte si vlasy a vypláchnite si oči studenou vodou
6. Používajte slnečné okuliare a ľahkú prikrývku hlavy (šiltovka, klobúk..)
7. V peľovej sezóne nejazdite v aute s otvorenými oknami
8. Vo vrcholoch peľovej sezóny sa neodporúča zúčastňovať sa piknikov a kempovať v prírode
9. Pred výletom do prírody používajte vhodné repelenty a nezabudnite naniesť na nosnú sliznicu bariérový krém.
10. V prípade výskytu hmyzu zachovajte pokoj, neoháňajte sa, ak hmyz na vás sadne, nehýbte sa!, nechajte ho odletieť. Ak vás bodol, použite ihneď adrenalín do svalu, prednizón a antihistaminikum. Aj keď po bodnutí nemáte ťažkosti, vráťte sa do chaty, či do hotela, aby ste mohli vyhľadať pomoc v prípade, že sa ťažkosti dostavia neskôr.
Autor: bea
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.