celú najvýchodnejšiu časť našej krajiny.
Rieka Bodrog nemá vlastný prameň. Vzniká sútokom dvoch riek - Ondavy a Latorice severne od obce Zemplín v okrese Trebišov. V tomto mieste má jej hladina "štartovaciu" nadmorskú výšku 94,5 metra. Smerom ku štátnej hranici takmer neznateľne klesá, Slovensko opúšťa v katastri obce Streda nad Bodrogom v nadmorskej výške 94,3 metra, čo je zároveň najnižší bod našej republiky vôbec. Na Slovensku preteká len 15 kilometrov dlhým úsekom Bodrockej roviny a popod južné výbežky Zemplínskych vrchov. Jej dĺžka, od vzniku až po sútok s Tisou v Maďarsku, je 123 kilometrov.
Bodrog by mohol byť akými symbolom Karpatského euroregiónu. Jeho vody totiž spájajú tri štáty - Ukrajinu, Maďarsko a Slovensko. Spolu s najvýznamnejšími tokmi jeho povodia (Ondava, Latorica, Laborec, Uh, Topľa) má celkovú dĺžku toku 281 kilometrov, z toho na Slovensku 161 km. Povodie na území Slovenska zaberá plochu 7 217 kilometrov štvorcových. Väčšina riek, ktoré Bodrog napájajú, pramení vo flyšových pohoriach severovýchodného Slovenska, prípadne na Ukrajine, neskôr vtekajú na územie Východoslovenskej nížiny. Má vejárovitý tvar riečnej sústavy, čo má za následok nepriaznivé odtokové pomery za povodňových siutácií. Bodrog patrí do skupiny riek s dažďovo - snehovým režimom odtoku, čo znamená, že prietokové maximá dosahuje v marci, minimá v septembri.
Pätnásťkilometrový úsek Bodrogu na našom území má zaujímavý charakter. Hoci zdanlivo tečie fádnou rovinou, sústredí sa pri ňom hneď niekoľko zajímavých objektov. Vzniklo pri ňom niekoľko riečnych jazier - prakticky bývalých slepých ramien, ktoré sú dnes nánosmi odškrtené od hlavného toku. Takým je napríklad Nižné Úzke južne od obce Zemplín, Mŕtvy Bodrog medzi Somotorom a Novou Vieskou pri Bodrogu, či ramená Starého Bodrogu medzi Somotorom a Stredou nad Bodrogom. Najznámejším riečnym jazerom je Tajba, takmer jedenásťhektárová Národná prírodná rezervácia s mimoriadne vzácnou faunou. Vyskytuje sa tu korytnačka močiarna (Emys orbicularis), hniezdia tu kolónie čajky smejivej a sú tu zachované zvyšky pôvodnej flóry, typickej pre toto zamokrené územie.
S Bodrogom sa spája aj Tokajská vinohradnícka oblasť, ležiaca na našom území na južných a juhozápadných svahoch Zemplínskych vrchov. Čast toku rieky leží v Chránenej krajinnej oblasti Latorica.
BEDEKER
Prístup: Zaujímavosti Bodrogu sa najlepšie spoznávajú na bicykli. Trasu môžete začať v Slovenskom Novom Meste, pokračovať do Borše, Viničky do Somotoru, odtiaľ sa vrátiť do Viničiek a cestovať do Ladmoviec a Zemplína. Tento kraj má svoje čaro a oplatí sa mu venovať celý deň.
Zaujímavosti okolia: Tokajská vinohradnícka oblasť na Slovensku i v Maďarsku, Tarbucka (277 m), Somotorská hora (151 m), Zemplínske vrchy, CHKO Latorica, NPR Kašvár pri Ladmovciach - územie so zaujímavou a vzácnou flórou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.