rodinný dom a odsťahovať sa do malého družstevného bytu. Ako to máme urobiť, aby sa stala vlastníčkou len ona a nie aj jej manžel?
Zn.: Výlučný dar vydatej neteri
Odpoveď: V prípade, že ste vlastníkmi nehnuteľnosti zapísanej v katastri nehnuteľností, môžete s rodinným domom nakladať podľa svojej vôle. Pretože máte prianie, aby sa výlučnou vlastníčkou vášho domu stala len vaša neter, bude najvhodnejšie zvoliť formu prevodu nehnuteľnosti darovaním. Darovaná vec sa nestáva súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Preto v prípade, ak dom darujete výlučne svojej neteri, nebude mať jej manžel k domu žiadne práva. Uvedomte si však, že v momente, keď sa zápisom do katastra nehnuteľností na základe uzavretej darovacej zmluvy stane vaša neter výlučnou vlastníčkou nehnuteľnosti, nebudete už môcť jej právo na nakladanie s domom nijako obmedzovať.
Otázka: Bývam s priateľom v spoločnej domácnosti už niekoľko rokov. On má však trvalý pobyt zahlásený u rodičov. Je ťažko chorý a aj z toho dôvodu ma zaujíma, kto by po ňom dedil, pokiaľ by sme spolu nemali deti? A ako na tom bude moja dcéra z prvého manželstva?
Zn.: Kto po kom dedí?
Odpoveď: S otázkami, týkajúcimi sa dedenia, sa stretávame pomerne často. Dedičmi vášho priateľa, a to bez ohľadu na jeho trvalé bydlisko, by boli zo zákona rovným dielom jeho rodičia a vy, pokiaľ nemá vlastné deti. Vy sa stávate dedičkou v druhej dedičskej skupine, pretože s priateľom bývate v spoločnej domácnosti už viac ako rok, čo je zákonným predpokladom dedenia spolužijúcich osôb, ktoré manželstvo neuzavreli. Ak by ste aj boli zosobášení, dedili by ste taktiež v druhej dedičskej skupine spolu s rodičmi priateľa a keby rodičia už nežili, z jeho súrodencami v tretej dedičskej skupine. Vaše dieťa dediť nebude. Iná situácia by samozrejme nastala v prípade, ak by váš priateľ spísal závet. Vzhľadom na to, že nemá deti, ktoré sú zo zákona považované za neopomenuteľných dedičov, môže so svojím majetkom v závete disponovať ľubovoľne. Nemusí pamätať ani na rodičov, ani na súrodencov. Môže sa teda rozhodnúť, že celý svoj majetok zanechá v závete vám.
Otázka: Po rozvode manželstva som platil na dcéru výživné. Dcéra teraz ukončila strednú školu, ale nedosiahla ešte plnoletosť. Chcel by som preto vedieť, ako je to s výživným, či som povinný platiť až do 18 roku veku dieťaťa, alebo ukončením školy moja vyživovacia povinnosť automaticky zanikne.
Zn.: Musím ešte platiť?
Odpoveď: Vyživovacia povinnosť rodiča k dieťaťu trvá dovtedy, pokiaľ dieťa nie je schopné samo sa živiť. Okolnosť, že dieťa dosiahlo plnoletosť, nemá z hľadiska trvania vyživovacej povinnosti význam. Môže sa preto stať, že povinnosť platiť výživné zanikne už v čase, keď dieťa ešte nedovŕši 18 rok, a naopak, výživné sa musí platiť aj na dieťa, ktoré po nadobudnutí plnoletosti študuje na vysokej škole. Predpokladom však, samozrejme, je, že sa štúdiu náležito venuje, skladá predpísané skúšky včas a plní si ostatné povinnosti študenta VŠ.
Vyživovacia povinnosť otca k dieťaťu, zverenému po rozvode matke, nezanikne automaticky, hneď, len čo dieťa zmaturuje, alebo získa výučný list. Zánik nastáva len vtedy, ak dieťa je už natoľko všestranné telesne a duševne rozvinutou osobnosťou so zreteľom na jeho vlohy, záujmy a vôľu rodičov, že dokáže už vlastnou prácou zabezpečiť svoju obživu. Či je to tak, toto skúma súd podľa okolností konkrétneho prípadu v konaní o zrušenie vyživovacej povinnosti, ktoré sa začína spravidla na návrh povinného rodiča.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.