podpisov pod právnymi normami a 71 vrátených zákonov je do včerajšieho dňa v priebežnej štatistike štvorročného pôsobenia prezidenta SR Rudolfa Schustera.
Medzi najvýznamnejšie patria Schusterove oficiálne návštevy Talianska a Vatikánu, kde ho od roku 1999 už päťkrát prijal pápež Ján Pavol II. Mimoriadny význam mali dve prezidentove návštevy v Spojených štátoch amerických. S odstupom iba deviatich mesiacov ho v Bielom dome prijal americký prezident George W. Bush. Prvé kontakty s ruským prezidentom Vladimirom Putinom nadviazal prezident v rakúskom zimnom stredisku St. Anton vo februári 2001, už v novembri však nasledovala jeho oficiálna návšteva v Ruskej federácii. Vo februári 2000 navštívil štát Izrael, kde vyjadril ako prvý slovenský štátnik ľútosť nad deportáciou 72-tisíc slovenských Židov do koncentračných táborov a stretol sa aj s predsedom Palestínskej samosprávy Jásirom Arafatom.
Prezident Schuster však podnikol aj viacero exotických zahraničných ciest: v júli 2001 pobudol jedenásť dní v Brazílii, Chile a Argentíne, v apríli toho istého roku absolvoval oficiálnu návštevu Libanonu a Sýrie, v závere roka vycestoval do Ruskej federácie, na túto cestu nadviazala jeho návšteva v Kazachstane. Do strednej Ázie sa prezident Schuster vrátil v marci tohto roku, keď navštívil Kirgizsko a Uzbekistan, začiatkom tohto kalendárneho roka bola hlava štátu na deväťdňovej návšteve v Čínskej ľudovej republike. V itinerári prezidentových oficiálnych návštev je ďalej Kanada, Rakúsko, dve oficiálne návštevy v Českej republike, ďalej Grécko, Bulharsko, Nemecko, Ukrajina, Rumunsko či Luxemburské veľkovojvodstvo.
V tomto roku už má prezident za sebou cesty do USA, Kanady, Ruska, Číny, Uzbekistanu či Kirgizska, podľa predbežných informácií by mal ešte vycestovať do Malajzie, Singapuru, Indie, Angoly, Juhoafrickej republiky a Egypta. Realizácia týchto plánov však bude závisieť od bezpečnostnej situácie vo svete. V rámci Európy sa uvažuje o návšteve Chorvátska, Dánskeho kráľovstva a Turecka.
Medzi najvýznamnejšie návštevy, ktoré hostil prezident Schuster na Slovensku, patria španielsky kráľ Juan Carlos I., švédsky kráľ Carl XVI. Gustaf či monacký dedičný princ Albert. Zanedbateľnou časťou prezidentovej činnosti nie sú ani výjazdy do regiónov. Zvlášť aktívny je prezident v tomto kalendárnom roku, keď si podľa slov svojho hovorcu Jána Füleho organizuje čas tak, aby podnikol aspoň jednu cestu do regiónu za týždeň.
Prezident je podľa platnej slovenskej ústavy hlavou štátu, ktorého prioritnou úlohou je reprezentácia Slovenskej republiky dovnútra aj navonok a zabezpečovanie riadneho chodu ústavných orgánov. Ústava mu ukladá vykonávať svoj úrad "podľa svojho svedomia a presvedčenia" a zaručuje mu, že "nie je viazaný príkazmi". Podľa slovenskej ústavy môže byť tá istá osoba zvolená do funkcie prezidenta najviac v dvoch po sebe nasledujúcich obdobiach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.