Sljivančanina, hlavného obvineného z masakry chorvátskych civilistov v roku 1991. S odvolaním sa na zdroj z ministerstva vnútra to oznámila agentúra Reuters.
Zadržaný je považovaný za jedného z troch najhľadanejších podozrivých z vojnových zločinov, spolu s vodcom bosnianskych Srbov Ratkom Mladičom a Radovanom Karadžičom. Zatkli ho po napätých 10 hodinách, počas ktorých poriadková polícia zakročila slzným plynom a omračujúcimi granátmi proti niekoľkým stovkám nacionalistov protestujúcich proti jeho zadržaniu. Potom vyrazila dvere bytu a vnikla dovnútra.
Sljivančanin sa podľa všetkého vrátil do domu na oslavu svojich 50. narodenín. Dav pred domom si predtým robil z policajtov posmešky, hádzal na nich kamene, niekoľkých zranil a zdemoloval im autá. Znútra budovy s nájomnými bytmi na predmestí Belehradu bolo podľa svedkov počuť mohutnú explóziu. Na operácii, ktorá sa začala popoludní, sa zúčastnilo vyše sto vyzbrojených policajtov, citovala ministra obrany Srbska a Čiernej Hory (SČH) Borisa Tadiča súkromná televízna stanica BK.
Muž, na ktorého vydal Medzinárodný súdny tribunál pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii (ICTY) zatykač, viackrát vyhlásil, že nosí pri sebe ručný granát a pohrozil samovraždou, ak sa ho polícia pokúsi zatknúť. Je jedným z troch vojenských dôstojníkov obvinených zo zavraždenia vyše 200 chorvátskych a ďalších nesrbských civilistov po vojenskom obsadení mesta Vukovar po brutálnom dvojmesačnom obliehaní. Zvyšní dvaja obvinení, Miroslav Radič a Mile Mrkšič, sú už vo väzbe ICTY v Haagu. Vydanie Sljivančanina by znamenalo obrovský krok pre Belehrad v jeho problematickej spolupráci s tribunálom.
Po jeho zatknutí by ostal na slobode zo zoznamu najhľadanejších zločincov, ktorý odovzdal medzinárodný tribunál Srbsku, už iba jediný významný obvinený, hlavný veliteľ bosniansko-srbskej armády Ratko Mladič, ktorý čelí obžalobe za masakru Moslimov v Srebrenici v roku 1995.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.