únie. K referendovým urnám má možnosť pristúpiť asi 8,25 milióna oprávnených voličov. Volebné miestnosti boli otvorené včera do 22. hodiny a v dnes budú od 8. do 14. hodiny.
Výsledky referenda budú záväzné a nebude ich môcť zvrátiť vláda ani parlament. V prípade, že by Česi povedali únii nie, bude sa ďalšie referendum konať najskôr v roku 2005. Česká politická scéna očakáva vyslovenie súhlasu so vstupom do únie, ale existuje obava z nízkej účasti voličov. Aj v takom prípade bude plebiscit platný, pretože v ČR nie je jeho platnosť podmienená kvórom.
Výskumy verejnej mienky tesne pred referendom potvrdili, že väčšina zúčastnených voličov sa vysloví za vstup do EÚ. Podľa najnovšieho výskumu agentúry STEM sa k urnám dostaví asi 60 percent oprávnených voličov, ale analytici pripúšťajú odklon aj plus mínus 20 percent. Za vstup do únie by sa mohlo vysloviť 70 percent účastníkov referenda, proti môže byť 23 percent. Na rozdiel od posledných parlamentných volieb nemajú krajania s českým pasom a Česi dlhodobo žijúci v zahraničí možnosť hlasovať na zastupiteľských úradoch. Ak sa vopred zapísali do zvláštnych zoznamov, dostali hlasovací preukaz, s ktorým môžu hlasovať kdekoľvek na území Českej republiky.
Vstup ČR do EÚ podporujú všetky parlamentné strany, s výnimkou komunistov. Česká politická elita opakovane vyzývala občanov, aby sa referenda zúčastnili. Hlasovať za vstup do EÚ nabádali občanov členovia vlády, exprezident Václav Havel, kardinál Miloslav Vlk, mimovládne organizácie aj niektoré médiá. Prezident Václav Klaus voličov vyzval, aby prišli hlasovať, ale nepovedal jednoznačne ako. Klaus neprezradil ani to, ako bude hlasovať on osobne. Výsledok referenda sa podľa analytikov odrazí na stabilite vládnej koalície, ktorá v Poslaneckej snemovni disponuje len tesnou väčšinou jediného hlasu.
Prípadná vysoká účasť voličov posilní pozíciu predsedu vlády v ČSSD i súdržnosť celej vládnej koalície. Referendu predchádzala masívna vládna kampaň, na ktorú vládny kabinet vyčlenil 200 miliónov českých korún. Priebeh kampane kritizovala opozícia, odporcovia vstupu krajiny do únie, a niektoré chyby v kampani pripustili aj členovia vlády. Komentátori a reklamní experti vyčítali kampani nedostatok vecných informácií o únii a o zmenách, ktoré českých občanov po vstupe čakajú. Mnohí občania sa nedozvedeli, kam majú ísť voliť a márne čakali na obálku s hlasovacím lístkom. Na rozdiel od volieb do parlamentu alebo krajov a zastupiteľstiev štát pred referendom tieto informácie voličom písomne nezasielal a obálky s lístkami budú k dispozícii až vo volebných miestnostiach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.