Giscard d´Estaing na záver posledného riadneho plenárneho zasadnutia v Bruseli oznámil, že zhromaždenie dosiahlo konsenzus a text predloží na budúci týždeň na summite EÚ na gréckom polostrove Chalkidiki európskym lídrom.
Konvent sa síce zíde ešte v júli, aby dokončil časť ústavy venovanú politikám únie, ale včerajšie rokovanie je považované za oficiálny koniec jeho činnosti.
O definitívnom znení európskej ústavy rozhodne 25 členských a vstupujúcich štátov EÚ počas medzivládnej konferencie, ktorá sa začne zrejme v októbri. "Po vypočutí všetkých vašich dnešných príspevkov predstavím na zasadnutí Európskej rady v Solúne (Chalkidiki) naše spoločné dielo ako základ pre budúcu európsku ústavu," vyhlásil v slávnostnom záverečnom prejave Giscard. Vzápätí plenárnou sálou Európskeho parlamentu, kde Konvent zasadal, zaznela hymna EÚ - Óda na radosť, a potlesk delegátov, ktorí si pripíjali šampanským. "Podpora (návrhu) bola prakticky jednomyseľná," potešil sa Giscard na následnej tlačovej konferencii. "Výsledok nie je perfektný, ale nádejný."
Kľúčovým výsledkom Konventu je skutočnosť, že EÚ bude mať namiesto doterajších viacerých základných zmlúv jednu ústavnú zmluvu, zjednoduší sa tiež jej legislatíva a únia získa právnu subjektivitu. V najspornejších inštitucionálnych otázkach nakoniec dosiahnutý kompromis hovorí o tom, že na čele Európskej rady bude stály volený prezident bez výkonných a legislatívnych právomocí. Doteraz stál na čele Európskej rady líder členskej krajiny, ktorá mala práve v rukách šesťmesačné rotujúce predsedníctvo.
Európska komisia bude mať po roku 2009 len 15 plnoprávnych komisárov, ktorí budú za jednotlivé štáty zvolení podľa princípu rovnoprávnej rotácie. Ostatní komisári nebudú môcť hlasovať. Do roku 2009 bude mať komisia 25 členov - za každú členskú krajinu jedného komisára. Návrh tiež počíta s vytvorením európskeho ministra zahraničných vecí, ktorý nahradí dnešného komisára pre vonkajšie vzťahy a vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku. Tento minister bude podpredsedom EK a bude predsedať rade ministrov pre vonkajšie vzťahy. Pri ostatných ministerských radách zostane zachované rotujúce predsedníctvo podľa princípu rovnoprávnosti medzi členskými štátmi.
Delegáti Konventu sa včera nechali pohltiť slávnostnou atmosférou a zabudli na niekoľkomesačné spory i kritiku voči spôsobu, akým Giscard 105-členné zhromaždenie viedol. Text označili za prijateľný kompromis, ktorý je dobrým základom pre medzivládnu konferenciu. S konečným textom sú relatívne spokojní aj slovenskí zástupcovia v Konvente - za vládu Ivan Korčok a za parlament Ján Figeľ a Irena Belohorská. "Nikto nedosiahol 100 percent, ale nikto nemôže odchádzať s pocitom, že by nemohol žiť s kompromisom, ktorý je na stole. Každá krajina na 90 percent dosiahla, čo je pre ňu dôležité, a to platí aj pre Slovensko," povedal Korčok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.