zálohované. O tri koruny zdražejú práve pre zálohovanie. Prezident Zväzu obchodu Pavol Konštiak tvrdí, že obchodníci budú mať na zavedenie zálohovania plastových fliaš vysoké náklady. V prvom roku ich odhaduje asi na 3 miliardy korún. Hodnota všetkých fliaš, ktoré sa vyprodukujú, je však len 35 miliónov. Náklady na zavedenie výkupu budú platiť spotrebitelia.
Predseda Spoločnosti priateľov Zeme Laco Hegyi tvrdí, že tieto čísla nevychádzajú zo žiadnych prepočtov, ale ide len o hrubý odhad. Podľa ich prepočtov by nápoje v plastových fľašiach mohli zdražieť maximálne o 70 halierov až jednu korunu.
Zálohovaním nevratných fliaš sa má vyzbierať až 80 percent všetkých vyprodukovaných fliaš. Obchodníci sa boja, že z ich obchodov sa stanú zberné suroviny. Plastové fľaše by sa mali ukladať do vriec a pri odvoze by sa museli vždy prepočítavať, lebo spracovávatelia odpadu budú obchodníkom platiť podľa počtu fliaš.
Obchodníci sa podľa podpredsedu Potravinárskej komory Vladimíra Šináka na zálohovanie fliaš nijako nepripravujú. "Na takú hlúposť sa ani nemôžeme pripravovať. Veď to zlikviduje obchod," tvrdí.
Šinák vidí východisko v separovanom zbere odpadu. V Rakúsku sa separovaným zberom darí vyzbierať až 75 percent všetkých vyprodukovaných fliaš. Hegyi však hovorí, že sa z nich recykluje len okolo 30 percent a separovaný zber pokladá za málo účinný. V krajinách, kde fľaše zálohujú, sa podľa neho vyzbiera i recykluje až 90 percent fliaš.
Problém môže spôsobiť to, že zákon o označovaní obalov má začať platiť až od roku 2006. Obchodníci by tak dva roky museli vykupovať všetky fľaše vrátane tých, ktoré by boli dovezené zo zahraničia. Podľa Konštiaka hrozí, že na Slovensko sa budú dovážať kamióny fliaš zo susedných krajín, pretože nikde na okolí zálohovanie nevratných obalov neexistuje. Obchodníci ich budú musieť vykupovať, lebo im to prikazuje zákon.
V súčasnosti je však v parlamente zákon, podľa ktorého sa fľaše budú musieť označovať už od budúceho roku. Hegyi však tvrdí, že i keby nebol schválený, výrobcom nič nebráni, aby fľaše označovali i bez zákona.
Veľa ľudí si už teraz odkladá doma PET fľaše, aby ich mohli vrátiť, keď sa budú zálohovať. Konštiak i Hegyi sa však zhodujú v tom, že je to zbytočné, pretože obchodníci budú vykupovať len označené fľaše.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.