potvrdil v kresle predsedu Vladimíra Mečiara. Predseda už nebude volebným lídrom, do volieb by mal hnutie viesť Viliam Veteška, ktorého niektorí považujú za Mečiarovho nástupcu. Za úspech strany vo voľbách do Európskeho parlamentu bude zodpovedný Sergej Kozlík a za vnútornú politiku Milan Urbáni.
Ani po sneme však podľa Mečiara nemajú zvolení funkcionári istú pozíciu. Opodstatnenosť ich voľby posúdi až februárový nominačný snem, ktorý môže rozhodnúť o nových členoch vedenia.
Mečiar označil púchovský snem za koniec etapy turbulencií v strane a začiatok cesty k zostavovaniu budúcej vlády. Aj napriek tomu, že ho väčšina delegátov označovala za prelomový, Mečiar vo svojom úvodnom prejave nepredstavil očakávanú víziu budúcej konsolidovanej strany, ale ako obvykle sa viac venoval komentovaniu okrajových politických tém. Chyby strany označil za nepodstatné.
Až príliš pokojnému priebehu snemu zodpovedali aj výsledky hlasovaní - v drvivej väčšine prípadov boli jednoznačné. Tak snem prijal i zmenu stanov. Napriek návrhom, aby podpredsedov hnutia mohli nominovať delegáti snemu, zostalo toto právo Mečiarovi.
Mečiar nepredpokladá, že by rozpory medzi ANO a KDH spôsobili rozpad koalície. Potvrdil, že on i HZDS majú záujem na stabilite vlády, čím naznačil ambície hnutia zúčastniť sa na vládnutí ešte v tomto volebnom období. "Otázka je, či je treba zbúrať barák aby sme vyhnali myš," povedal. Nevylúčil, že hnutie môže dostať pozvánku do vlády, alebo ponuku na tichú podporu kabinetu.
Tlaky predsedu Smeru Roberta Fica na predčasné parlamentné voľby označil Mečiar za naivné. Je rozhodnutý vysporiadať sa najmä s Tkáčovými "zbabelcami", kde trvá na vrátení mandátov. "Zasmradili a odišli. Báli sa, že bude pokračovať prenasledovanie a mysleli si, že keď zradia HZDS, ich trestnoprávna zodpovednosť bude menšia. Vymenili stranu za nádej," povedal.
Niektorí z čelných predstaviteľov HZDS po sneme tvrdili, že po ďalších dvoch rokoch Mečiarovho predsedovania už definitívne dozrie čas na zmenu v čele hnutia. Zatiaľ však Mečiara na vrcholnom poste označili za pragmatickú nevyhnutnosť.
MEDZITITUL: HZDS nemá ekonomického podpredsedu
Snemu HZDS sa prekvapivo nepodarilo zvoliť podpredsedu pre ekonomiku. Bývalý podpredseda Sergej Kozlík tvrdí, že aj napriek dlhým vnútrostraníckym diskusiám sa nepodarilo nájsť kandidáta, ktorý by nepolarizoval hnutie. Mená sporných kandidátov odmietol upresniť, pripustil však, že v HZDS existujú silné lobistické skupiny so svojimi favoritmi. "Nechcem prilievať olej do ohňa a zvyšovať napätie," povedal. Hnutie pôvodne uvažovalo o kandidatúre exministra financií Miroslava Maxona a Romana Chotáru, ktorý pôsobil v bankovníctve.
Kozlík, ktorý je po sobote lídrom pre voľby do Európskeho parlamentu svojho nástupcu nenavrhoval. Voľbu podpredsedu pre ekonomiku nakoniec snem zveril predstavenstvu strany.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.