zbraní hromadného ničenia, v skutočnosti slúžili na výrobu vodíka. Informoval o tom včera denník Libération s odvolaním sa na nemenovaného britského vedca. Vedec, ktorý bol členom tímu odborníkov na biologické zbrane, dodal, že dva kontrolované iracké kamióny slúžili na to, čo hovorili irackí predstavitelia: vyrábal sa v nich vodík pre balóny. Tie používali iracké meteorologické služby. Tím odborníkov vykonal kontrolu kamiónov na žiadosť vlády premiéra Tonyho Blaira. Toto nové svedectvo môže zapríčiniť ďalšie problémy britskému premiérovi. Ako pripomenul Libération, vo Veľkej Británii už Blaira podozrievajú, že problém irackých zbraní hromadného ničenia nafúkol, keď sa pokúšal presvedčiť parlament aj verejnú mienku, aby získal ich podporu na vojnu proti Iraku.
Problematikou irackých zbraní hromadného ničenia, ktoré sa dva mesiace po páde režimu Sadddáma Husajna stále nenašli, sa v rozsiahlej analýze zaoberal včera aj denník Le Figaro. Pritom USA aj Veľká Británia urobili z odzbrojenia Iraku hlavnú príčinu svojho vojenského útoku proti Bagdadu. Vo Washingtone a v Londýne rastie tlak, aby sa vysvetlila absencia irackých zbraní hromadného ničenia, podotýka denník.
Sú George W. Bush a Tony Blair ešte dôveryhodní politici?, Môžu sa inšpektori OSN ešte vrátiť do Iraku? Na prvú otázku americká a britská strana odpovedajú, že Bagdad ich dobre skryl. Avšak znalec problematiky predseda Monitorovacej, overovacej a inšpekčnej komisie OSN (UNMOVIC) Hans Blix priznal, že nevie, či sa napokon zakázané zbrane v Iraku nájdu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.