na osempercentné zvýšenie dôchodkov. Prezident Rudolf Schuster vrátil zákon do parlamentu, lebo šesťpercentné zvýšenie dôchodkov sa mu nezdalo dostatočné a neriešilo podľa neho zvýšenie životných nákladov a zhoršenie sociálnej situácie dôchodcov.
Poslanci opozície v rozprave jednoznačne podporovali návrh prezidenta. Za vyššie dôchodky je aj koalícia. Tvrdí však, že na väčšie zvýšenie dôchodkov nie sú finančné zdroje. Poslankyňa Edit Bauer z SMK zdôraznila, že v rokovacej sále určite nie je nikto, kto by dôchodcom nechcel pridať viac.
Valorizácia sa vzťahuje na starobné dôchodky, invalidné dôchodky, čiastočné invalidné dôchodky, dôchodky za výsluhu rokov, vdovské dôchodky a sirotské dôchodky. Maximálna výška dôchodku vzrastie zo súčasných 8 697 Sk na 9 219 Sk. Výdavky Sociálnej poisťovne na výplatu dôchodkov po zvýšení penzií o šesť percent vzrastú v druhom polroku tohto roka o 2,52 mld. Sk.
Hlasovanie o zvýšení dôchodkov sprevádzal zmätok. Opoziční poslanci tvrdili, že nerozumeli o čom sa hlasuje a pri hlasovaní o prezidentom navrhovanom zvýšení sa ich veľa zdržalo, alebo nehlasovalo. Podpredsedníčka Zuzana Martináková však zdôraznila, že bolo jasné o čom sa hlasuje a vyprosuje si, aby z nej niekto robil "blbca". Spor okolo hlasovania sa musel riešiť na grémiu, hlasovanie sa však už neopakovalo.
Jediným poskytovateľom prídavkov a príspevkov k prídavkom na deti budú okresné úrady až od 1. januára 2004. Poslanci podporili posunutie tejto kompetencie na okresné úrady o polroka schválením novely o týchto dávkach. Až do konca tohto roka budú štátne sociálne dávky rodičom naďalej vyplácať zamestnávatelia, pobočky Sociálnej poisťovne a odbory sociálnych vecí na okresných úradoch. Polročné posunutie účinnosti zmeny ministerstvo zdôvodnilo prípravou nového systému poskytovania prídavkov na deti, ktorý by mal byť naviazaný na daňovú reformu, a tiež pripravovanou zmenou orgánov miestnej štátnej správy od roku 2004.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.