minulý štvrtok zablokovali vchod jadrovej elektrárne (JE) v Paksi. Piati slovenskí aktivisti sú už doma, informovali v Budapešti predstavitelia Greenpeace.
Súd prvého stupňa odsúdil v zrýchlenom konaní maďarského, nemeckého, švajčiarskeho a troch rakúskych občanov za výtržnosť, ktorej sa dopustili poškodzovaním oplotenia počas protestnej akcie. Zahraniční aktivisti včera dostali svoje pasy po zložení kaucie 50 000 forintov. Koordinátor kampane maďarskej kancelárie Greenpeace Roland Csáki uviedol, že z piatich slovenských aktivistov, ktorí sa na akcii v Paksi zúčastnili, dvoch predviedla na vypočúvanie polícia a jedného z nich postavili pred súd. V pondelok ho potom v rámci priestupkového konania súd oslobodil, dostal späť svoj pas a odcestoval na Slovensko. Podľa slov Csákiho sú už všetci slovenskí aktivisti doma. Ako dodal, pri policajnom zásahu bol jeden zo Slovákov zranený na prste a po tomto zásahu sa obnovilo jeho skoršie zranenie lakťa.
Predstavitelia Greenpeace zhodnotili pred novinármi protestnú akciu v Paksi a zdôraznili, že ich cieľom je dosiahnuť, aby Maďarsko do roku 2015 zamenilo jadrovú energiu na výrobu elektriny za iné druhy zdrojov energie prijateľné pre životné prostredie, akým je napríklad voda a vietor. V tejto súvislosti rakúsky koordinátor Greenpeace pre strednú a východnú Európu Wolfgang Pekny na otázku týkajúcu sa postoja ochranárov k otvorenej slovensko-maďarskej otázke Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros, ktorá je z tohto pohľadu prijateľnejšia pre životné prostredie, povedal, že Greenpeace je naďalej proti megaprojektom búrajúcim životné prostredie. Ako dodal, Greenpeace nehovorí, aby sa jeden megalomanský projekt nahradil druhým, ale že treba vyrábať energiu bezpečne, z recyklovateľných zdrojov a tieto zdroje energie je potrebné decentralizovať.
Štyri desiatky aktivistov Greenpeace z ôsmich európskych krajín zablokovali 12. júna JE v Paksi. Ochranári z Maďarska, Rakúska, Slovenska, Nemecka, Holandska, Švajčiarska, Veľkej Británie, Turecka a Rumunska týmto spôsobom protestovali proti plánovanému predĺženiu prevádzky elektrárne. Aktivisti vyzvali premiéra Pétera Medgyessyho, aby Maďarská republika nepredlžovala životnosť elektrárne, ktorá mala na prelome apríla a mája 2003 havárie s následným únikom rádioaktívneho plynu.
Autor: Paks (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.