hrozbu. WHO tiež ocenila Čínu za "väčšiu transparentnosť a rázny prístup k boju s touto chorobou". Aj napriek priaznivému vývoju však delegáti medzinárodnej konferencie o SARS, ktorá sa včera začala v malajzijskej metropole Kuala Lumpur, varovali krajiny sveta, aby boli v strehu pred novou formou infekčnej choroby.
WHO uviedla, že zatiaľ nezruší varovanie pred cestou do Pekingu a na Taiwan, kým nebudú splnené všetky podmienky: menej ako päť nových prípadov SARS denne po dobu 20 dní a maximálne 60 chorých na SARS v nemocniciach. "Globálna epidémia sa dostáva pod kontrolu, ale musíme pokračovať v boji s touto chorobou na národnej i celosvetovej úrovni až do konca," vyhlásil Šigeru Omi, riaditeľ pobočky WHO pre Západné Tichomorie. Akútny respiračný syndróm podľa Omiho odhalil slabiny pri výmene informácií medzi jednotlivými krajinami, dozore a zdravotnej starostlivosti, a preto sa musia štáty lepšie pripraviť na budúce epidémie.
Zástupcovia najpostihnutejších krajín, vrátane Číny, Hongkongu a Kanady prijali zodpovednosť za šírenie SARS, ktorým sa nakazilo viac ako 8 400 ľudí a vyše 800 pacientov mu podľahlo. Epidémia SARS vrcholila v marci a v apríli a v ostatných týždňoch je na ústupe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.