základných a stredných škôl oznámili, že 1. septembra sa vyučovanie nezačne, štrajkovú pohotovosť vyhlásilo Národné múzeum v Prahe a o forme protestov rokujú aj lekári a zdravotníci. Tí majú štrajkovú pohotovosť už od konca mája.
"Situácia je v tejto chvíli vážna. Ministerstvo zdravotníctva nebolo schopné ani pomenovať problémy, ktoré dnes české zdravotníctvo má," uviedol predseda Lekárskeho odborového klubu Milan Kubek s tým, že lekári neveria, že ministerka zdravotníctva Marie Součková riešenie problémov nájde. V súvislosti so zavedením reformy lekárom hrozí to isté čo učiteľom: namiesto sľúbeného zvýšenia platov o niekoľko tisíc korún, stúpnu platy rádovo len o stovky, ale niekomu plat aj klesne. Lekári navyše vytýkajú ministerstvu a vláde nedostatky v legislatíve, tolerovanie zlej platobnej disciplíny zadlženej VZP a rozpad siete okresných nemocníc. "Zamestnanci nemôžu byť tými, ktorí to zaplatia," tvrdí na margo reformy Kubek. Lekárom nehrozí len stagnácia dlhodobo podhodnotených platov. V rámci úprav v oblasti sociálneho zabezpečenia vláda navrhuje, aby sa do doby pre výpočet dôchodku nezapočítavalo vysokoškolské štúdium. To môže údajne znížiť tejto kategórii zamestnancov dôchodky o päť až deväť percent.
Lekári chcú demonštrovať v Prahe na Letnej spolu s ďalšími odborármi z Asociácie samostatných odborov už zajtra. Zvažujú aj formy protestu - najkrajnejšou bude tzv. víkendový režim práce v nemocniciach. Ďalšie protesty budú v Prahe 23. júna. Najväčšia odborová centrála - Českomoravská konfederácia odborových zväzov - zvoláva demonštráciu pred úrad vlády. Reforma, ktorá má zastaviť zvyšovanie zadlženia štátu, je potrebná podľa parlamentnej opozície, expertov, zamestnávateľov aj odborov. Ale návrh, s ktorým prišla vláda, kritizuje aj Hospodárska komora ČR.
Komora označila návrh za nekvalitný a neúčinný. Podľa stanoviska komory, ktoré poskytla denníku Právo, vláda v návrhu ani slovom nespomína tézu svojho programového vyhlásenia o postupnom zbližovaní sadzieb DPH a znižovaní dane z prímu. Sprehľadnenie systému sociálnych dávok komora víta, ale nechápe, prečo s opatrením vláda ráta až od roku 2006. V Česku každoročne rastie počet práceneschopných, ale neexistuje dostatočná kontrola. Komora preto odmieta snahu vlády previesť platenie nemocenských dávok na zamestnávateľov.
O reformnom balíku, ktorý tvorí desať centimetrov vysoký spis, bude dnes rokovať vláda. Podľa ministra práce a sociálnych vecí Zdeňka Škromacha (ČSSD) dokument schválený na najbližšom rokovaní kabinetu nebude. Vláda chce počkať na vyjadrenie grémií koaličných strán a pripúšťa aj kozmetické úpravy. Reforma verejných financií bude testom súdržnosti českej vlády. Premiér Vladimír Špidla minulý víkend vyhlásil, že ak reformu v Poslaneckej snemovni nepresadí, podá demisiu. Česká vláda sa však môže rozpadnúť ešte skôr. Najmenšia koaličná strana, Únia slobody - DEU - zvažuje, že vystúpi z vlády. Preferencie tejto pravicovej strany sa pohybujú na hranici jedného-dvoch percent a časť vedenia sa domnieva, že po úspešnom referende o vstupe do únie by preferenciám strany odchod z vlády pomohol. Analytici túto možnosť pripúšťajú, ale zároveň tvrdia, že by to bol zo strany unionistov veľmi riskantný krok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.