dopravnými lietadlami. Okrem toho, že pri týchto dvoch druhoch obchodu ide o podstatne rozdielne sumy peňazí, je medzi predajom starších áut a starších lietadiel aj jeden iný rozdiel. Zatiaľ čo totiž nový majiteľ používa kúpené staršie auto obvykle v takom stave, v akom ho kúpil (málokedy napríklad prelakuje karosériu), staršie lietadlo nový majiteľ obvykle "vyfacká" tak, že vyzerá ako nové. Pretože každá letecká spoločnosť používa vlastný dizajn úpravy exteriéru (lakovanie trupu, rôzne grafické symboly na zvislej chvostovej ploche, názov spoločnosti a rôzne drobné dizajnérske prvky), "premaľované" lietadlo vo farbách nového majiteľa už má takpovediac novú identitu a bežní cestujúci ani len netušia, akej spoločnosti lietadlo predtým patrilo. Veľa ráz je pri takejto zmene majiteľa renovovaný aj interiér (vrátane výmeny sedačiek), takže lietadlo skutočne vyzerá ako nové. Vzhľadom na veľmi vysoké ceny nových dopravných lietadiel a stagnujúcu leteckú dopravu sú mnohé menšie letecké spoločnosti odkázané na nákup resp. lízing starších strojov. Nové neboli ani Embraery 120, ktoré kúpila slovenská nízkonákladová spoločnosť SkyEurope, ani Boeing 737 s názvom Košice, kúpený Slovenskými aerolíniami.
A tak keď 7. júna pristál na pražskom letisku dlho očakávaný a novotou žiariaci tretí Airbus A310 pre České aerolínie, tiež nešlo o nové lietadlo. "Nový" Airbus českého dopravcu má totiž za sebou už desať rokov lietania. Tento Airbus s výrobným číslom 672 bol vyrobený v roku 1993 a od zeme sa po prvý raz odlepil 24. februára uvedeného roka. Lietadlo bolo 19. mája 1993 dodané švajčiarskej spoločnosti Balair, čo bola dcérska spoločnosť (na charterovú, teda nepravidelnú dopravu) dnes už neexistujúceho Swissairu, a dostalo imatrikulačnú značku HB-IPN. Swissair prevzal tento Airbus do svojho stavu v decembri 1995 a začal s ním lietať na popoludňajšej linke z Zürichu do New Yorku. Svoju službu pre Swissair ukončilo toto lietadlo 11. augusta 1999, keď po lete z New Yorku pristálo v Zürichu. Hneď na druhý deň lietadlo preletelo do Toulouse, kde sídli spoločnosť Airbus, ktorá ho prevzala ako časť protihodnoty za Swissairom objednané nové lietadlá A320. Od marca 2000 lietalo toto lietadlo (s imatrikulačnou značkou F-OHPX) u spoločnosti AirCalin (Air Caledonie International) na diaľkových linkách z Noumea (to je hlavné mesto Novej Kaledonie) do rôznych destinácií v Austrálii, Japonsku a inde. Po prevzatí nových Airbusov A330 vrátila spoločnosť AirCalin staršiu tristodesiatku lízingovej spoločnosti firmy Airbus, ktorá ju ponúkla na predaj.
Tretí Airbus ČSA má presné typové označenie A310-325ET a na rozdiel od oboch starších Airbusov, ktoré u Českých aerolínií lietajú už od roku 1991, je poháňaný inými motormi. Zatiaľ čo staršie Airbusy s imatrikuláciou OK-WAA (nazvaný Praha) a OK-WAB (Bratislava), sú poháňané motormi firmy General Electric, je tretí Airbus, ktorý dostal imatrikulačnú značku OK-YAC, poháňaný motormi firmy Pratt&Whitney, ktorý majú vyšší maximálny statický ťah (249,1 kN). Preto má nové lietadlo aj vyššiu vzletovú hmotnosť (164 ton) než dve staršie (157 ton). Vyššia maximálna vzletová hmotnosť umožňuje niesť viac paliva, čo je výhodou najmä pri letoch cez Atlantik, pri ktorých musí lietadlo často prekonávať silný protivietor. Motory majú iné ovládacie a kontrolné zariadenia, pričom v pravej zadnej časti pilotnej kabíny je jednotka, slúžiaca na diagnostiku činnosti motorov. Personál pozemnej technickej obsluhy si môže na monitore tohto diagnostického systému preštudovať všetky údaje o prípadných anomáliách a poruchách činnosti motorov, zaznamenaných palubným počítačom počas letu. To uľahčuje i skvalitňuje údržbu a prispieva k bezpečnosti letov. Iný je aj interiér a usporiadanie kabíny pre cestujúcich, v ktorej je 18 sedadiel obchodnej a 183 sedadiel turistickej triedy. Celková kapacita lietadla je teda 201 cestujúcich, zatiaľ čo oba staršie Airbusy majú po 209 sedadiel. Cestujúci majú o jednu toaletu navyše a inak sú riešené aj obrazovky, na ktoré sa počas letu premietajú filmy a informácie.
A nakoniec ešte niekoľko údajov o type Airbus A310. Program vývoja a výroby tohto typu sa oficiálne začal v júli 1978, a to na základe objednávky spoločností Swissair a Lufthansa. Trup typu A310 je skrátenou verziou trupu typu A300, ale krídla a vodorovné chvostové plochy sú úplne novej konštrukcie. Prototyp A310 po prvý raz vzlietol 3. apríla 1982 a v roku 1983 začali toto lietadlo používať obe vyššie spomenuté letecké spoločnosti. Verzia A310-300 s predĺženým doletom po prvý raz vzlietla 8. júla 1985. Airbus A310-300 má rozpätie krídiel 43,89 m, dĺžku 46,66 m a výšku 15,80 m. Priemerná cestovná rýchlosť je okolo 850 km/h, dolet je približne 9 500 kilometrov. Nový Airbus A310 Českých aerolínií by mal niesť meno moravského mesta Zlín a na svoj prvý obchodný let (do New Yorku) odštartovalo minulý pondelok.
Tri zdanlivo rôzne lietadlá na snímkach sú teda tým istým lietadlom: je to Airbus A310-300 výrobného čísla 672, a to vo farbách spločnosti Swissair a s imatrikuláciou HB-IPN (na letisku v Zürichu), vo farbách spoločnosti AirCalin s imatrikuláciou F-OHPX (pri pristávaní na letisku v Sydney) a konečne vo farbách Českých aerolínií s imatrikuláciou OK-YAC.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.