zmýlili. Od tohto ich oficiálneho vyhlásenia ubehlo už niekoľko týždňov a karty GeForce FX 5900 nie sú k dispozícii na žiadnom trhu či už v Ázii, Amerike alebo v Európe.
Premiéra nových kariet sa odložila. Dôvod je neznámy. V Japonsku by sa podľa najnovších údajov mali objaviť koncom júna, čo inými slovami znamená, že na trhu v Európe alebo v Amerike sa sa objavia v polovici prázdnin. Je totiž známe, že na trhu v Japonsku sa objavujú vždy hardwarové novinky s niekoľkotýždňovým predstihom pred Európou či Amerikou. Dnes vieme, že na trhu sa ako prvé objavia karty od spoločnosti Asustek Computer. Ďalšia vec, o ktorej sa už v tejto chvíli nepochybuje, je cena, ktorá podľa posledných odhadov má byť skutočne aspoň v prvých týždňov závratne vysoká, pre bežného spotrebiteľa absolútne nedosiahnuteľná. Z rôznych zdrojov vieme, že cena bola stanovená na 585 dolárov.
V čase, keď najväčší výrobca grafických čipov Nvida rokuje s novým partnerom, ani jej starý partner TSMC (Taiwn Semiconductor Manufacturing Company) sa nemôže sťažovať, pretože i keď ich produkcia bola odľahčená zrušenými zákazkami zo strany NVidii, v priebehu niekoľkých mesiacov sa objavilo množstvo zákaziek od najrôznejších klientov, ale i nových partnerov - z tých najčerstvejších si spomeňme aspoň americkú spoločnosť UBS Warburg.
Alex Gauna, vedúci predstaviteľ spoločnosti UBS Warburg povedal, že zákulisné rokovania spoločnosti NVidia predstavovali pre TSMC určite veľkú ujmu na prestíži firmy. Ale i napriek tomu, že nVidia podpísala novú zmluvu s IBM, nemôžeme zabúdať na fakt, že väčšina produkcie sa i naďalej sústreďuje v závodoch TMSC. Podľa neoverených správ sa už čochvíľa z dielní IBM dostaví do závodov nVidie prvá várka 3 000 kusov nových procesorov, čo však predstavitelia TSMC nepovažujú ani prinajmenšom za nejaké veľké množstvo, uspokojujúce momentálny dopyt. "Nemáme žiadne pochybnosti, že Nvidia IBM považuje za vážneho partnera, ale ešte stále nenastal okamih, kedy by nemuselo IBM dokázať, že nielen disponuje vyspelou technológiou, ale dokáže i produkovať vysokú kvalitu a dodávať požadované množstvo procesorov v stanovenom časovom horizonte. Podľa našich výpočtov sa i naďalej bude 80% procesorov vyrábať u TSMC a 20% u IBM. Podľa našich analytikov, toto číslo z žiadnom prípade nebude vyššie" - dodáva Gauna.
Odborníci z UBS Warburg okrem týchto uvedených skutočností upozorňujú, že i napriek faktu, že u procesorov sa už čoskoro prejde na 0,09-mikrónovú technológiu výroby, Nvidia nemôže do budúcnosti počítať s rýchlym prechodom na túto metódu, pretože pre ňu je zatiaľ nedosiahnuteľná aj hranica 0,13 mikrónov, a tak moderné technológie výroby IBM im v tomto smere veľmi nepomôžu.
Autor: erik
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.