národného veta a umožnili vo všetkých oblastiach rozhodovať väčšinovým hlasovaním. Na tlačovej konferencii v Bruseli deň pred summitom EÚ pri gréckom Solúne Prodi varoval, že zachovanie veta rozšírenú úniu paralyzuje. "Prijatie jednomyseľného hlasovania (s právom veta) znamená, že nebudeme schopní prijímať žiadne rozhodnutia. Právo veta znamená zablokovanie únie," vyhlásil šéf komisie.
Hoci Prodi považuje návrh európskej ústavy, ktorú minulý týždeň schválil Konvent, za dobrý základ pre medzivládnu konferenciu, s viacerými oblasťami nie je spokojný. "Návrh ide správnym smerom, spĺňa viacero dôležitých cieľov. Ale sú dve kľúčové oblasti, ktoré treba vylepšiť. Ide o väčšinové hlasovanie a inštitucionálnu architektúru," povedal predseda EK. Z kompromisu o inštitúciách sa mu nepozdáva vytvorenie stáleho voleného predsedu Európskej rady. Prodi požaduje ďalšie záruky, že v únii nedôjde k zbytočnej duplikácii funkcií a že sa takýto predseda nebude miešať do výkonných právomocí komisie. Pochybnosti má tiež o efektívnosti EK po roku 2009, keď v nej síce bude za každú krajinu sedieť jeden komisár, ale iba 15 z nich budú mať hlasovacie právo. Druhou dôležitou témou summitu EÚ bude podľa Prodiho azylová a imigračná politika, kde síce komisia navrhla viacero smerníc, ale ich prijímanie členskými štátmi mešká.
Predseda Európskeho parlamentu (EP) Pat Cox presadzuje, aby vstupujúce krajiny, vrátane Slovenska, zohrali plnoprávnu a rovnocennú úlohu v medzivládnej konferencii, ktorá sa začne na jeseň a ktorá rozhodne o definitívnom znení európskej ústavy. V debate o výsledkoch Konventu o budúcnosti EÚ včera Cox zároveň podporil myšlienku, aby sa medzivládna konferencia skončila dostatočne skoro pred voľbami do EP naplánovanými na jún 2004.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.