strany sporu, ktoré iracionálnou hystériou o ničom predvádzajú, ako vysoko nadradzujú kmeňový princíp princípu komunitárnemu. Ak má EÚ nejaké zdravé základy vo svojich koreňoch, je to zakopanie starých konfliktov cestou zmierenia a spolupráce. Slovensko a Maďarsko ale už dva roky cez krajanskú kauzu ilustrujú, že nič im nie je vzdialenejšie, než osvojenie si tejto banality.
Budapeštiansky parlament bude v pondelok hlasovať o novele novely tohto zákona, ktorého dodnes platnú verziu iniciovala a odhlasovala ešte bývalá koalícia na čele s Fideszom - presne pred 2 rokmi. K zmenám boli Maďari dokopaní Bruselom, odborným rozborom tzv. Benátskej komisie, Rady Európy a najmä dvomi zo susedov - Rumunmi a SR. Prvú novelu pripravila Medgyessyho vláda už na november a skončila fiaskom i škandálom: Dzurinda ju na pracovnej návšteve v Budapešti úplne odkopol a ťažko poškodil vzťahy s Bugárom, ktorý s ním o zásadnom bode týždeň vyjednával a údajne sa aj dohodol. Prudko ochladli aj medzištátne vzťahy.
Premiér sa ale trafil - výhrady vyjadrila aj EK a Maďari sa pustili do nového pokusu. Ten už údajne zohľadňuje všetky pripomienky EÚ aj kdekoho a pred mesiacom po nesmierne búrlivom rokovaní ho schválila aj tzv. Maďarská stála konferencia, čo je akýsi summit cezhraničných a budapeštianskych politikov. Boli tam aj Bugár a SMK a dali konferencii k dobru 10 pozmeňovacích návrhov, z ktorých sa časť aj prijala.
Dzurinda ale opäť hovorí - NO PASARÁN! Neprejdú - ani bohovi. "Slovenská vláda zabráni exteritoriálnym a diskriminačným účinkom zákona na území SR"! Tak. Vyčíta aj spôsob - zákon je schvaľovaný v rozpore s medzinárodnými štandardmi a proti vôli SR. No ale moment - od roztržky v Budapešti slovenská diplomacia neustále hovorila, že my s Maďarmi nemáme o čom rokovať. "Slovensko je pripravené rokovať o problémoch menšín, nie však o krajanskom zákone", ohlásil Kukan v decembri a odvtedy ešte viackrát. "Z našej strany nemožno hovoriť o žiadnom kompromise", odkázal premiér do Budapešti koncom marca. A tak ďalej.
Procedurálna hádka je o hlúposti; SR údajne neodmieta rozhovory o veciach, ktoré sú v zákone, ale musia byť na pôde medzištátnej komisie, ktorá funguje podľa základnej slovensko-maďarskej zmluvy. Maďari chcú rokovať priamo o zákone na politickej úrovni. A nie je jasné, či z vlastnej vôle - fakt je ten, že mimo mechanizmus základnej zmluvy tlačí diškurz najmä SMK. Celé je to jedno veľké absurdum. Keď naposledy sedela zmiešaná medzištátna komisia začiatkom júna, o krajanskom zákone celý deň nepadla ani zmienka. Bolo to týždeň po tom, čo slovenská vláda zaslala do Budapešti diplomatickú nótu s protestom proti schváleniu zákona v maďarskej vláde.
Je jasné, že základný problém je v komunikácii. Maďari chcú mať zákon, ktorý by preklenul hranice a symbolizoval, že menšiny sú súčasťou ich jednotného národa. Asi preto ho odmietajú podriadiť mechanizmom medzištátnej zmluvy, s čím nedokáže súhlasiť Slovensko. Tu je zápcha, pričom obsahovo o nič nejde. V najnovšej verzii sa už všetky podpory obmedzujú len na školstvo a kultúru, čo sú oblasti, tolerované medzinárodnými konvenciami. Držitelia maďarského preukazu stratia rôzne vymoženosti, napr. v zdravotníctve či doprave, na území Maďarska. To napokona nebola ani slovenská požiadavka, ale bruselská. Z preambuly zákona vypadol odkaz na "jednotný maďarský národ" a je tam zmienka o "maďarskom kultúrnom národe". Podpory sa už nemajú vyplácať rodičom na hlavu dieťaťa v maďarskej škole, ale rodičovským združeniam a pod. A tak ďalej - to sú však podružnosti. Od prvej po poslednú verziu krajanského zákona totiž platí, že o akomsi narušení suverenity sa dá hovoriť iba vtedy, ak podpora menšiny nie je akceptovaná vládou štátu, na území ktorého žije. A to je len vec spôsobov a komunikácie, ktorá Maďarom vo vzťahu napr. k Ukrajine, Chorvátsku či Srbsku nerobí problém. Hoci títo ešte dlho-predlho nebudú v únii. Dzurindu môžeme spokojne parafrázovať - kde nie je vôľa, tam nie je cesta.
Krajanský zákon je však nezmysel z princípu. Budapešť si myslí, že súnáležitosť s "anyaországom" a národné cítenie menšín posilní uplácaním. Oživuje ideu jednotného (kultúrneho) národa smiešnymi forintovými dávkami z maďarského rozpočtu a z menšinového Maďara robí sociálny prípad. Je príznačné, že záujem o preukaz je na bohatšom Slovensku desatinou záujmu rumunského či ukrajinského.
Maďari by najlepšie urobili, keby zákon zrušili. A Slováci by urobili najmúdrejšie, keby si ho vôbec nevšímali. To je však nereálne, keďže pre jedných i druhých sa význam slova Európa redukuje na bruselské fondy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.