kontrolu SIS Viliam Soboňa z HZDS potom, ako si vypočul správu o stave SIS v roku 2002 z úst riaditeľa SIS Ladislava Pittnera. V správe o stave SIS sa uvádza, že jeden diplomat z bývalej republiky ZSSR bol zo Slovenska aj vyhostený.
"Veľvyslanec príslušnej krajiny bol upozornený, že SR nebude v budúcnosti takéto aktivity na svojom území tolerovať," píše sa v správe.
Pittner včera správu predniesol pred poslancami.
"Myslím si, že správa bola objektívna, vyvážená," povedal poslanec za SDKÚ Roman Vavrík. "Dozvedeli sme sa niektoré veci, o ktorých sme len tušili," nepovedal však aké. "Bolo tam dosť zaujímavých informácií."
Podľa predsedu SMK Bélu Bugára v správe nebolo "nič svetoborné. To, čo som sa dozvedel, je tajné, ostatné sa môžete dozvedieť na internete," povedal Bugár. "Ak si niekto myslí, že sa v konkrétnej oblasti dozvie nejaké informácie, to nie. Žiadne telefónne čísla, žiadne mená, kto bol odpočúvaný." Bugárovi informácie stačili, povedal však, že Pittner je v službe krátko a nemá zatiaľ všetky nové informácie. Na otázku, či sa Pittner venoval kauze odpočúvanie, Bugár povedal: "Priamo nie."
Viliam Soboňa však priznal, že Pittner naznačil, že sa kvôli kauzám odpočúvania preverujú aj ľudia zo SIS. Podľa Soboňu by v správe mohlo byť viac informácií: "Problém je v tom, aká je spätná väzba nálezov informácií, ku ktorým sa SIS dopátrala." Zaujíma ho, či SIS kontroluje, ako s ich informáciami narába vyšetrovateľ. O personálnych zmenách správa nehovorila: "Hovoril len o tom, že sa pripravuje do konca roka očista od príslušníkov ŠtB. V súčasnosti ich je v SIS dvanásť percent."
Vladimír Mitro však tesne pred svojim odchodom povedal v rozhovore pre SME iný údaj: "Ja mám takých pod desať percent a zaručujem vám, že v Maďarsku alebo Poľsku je to percento vyššie," povedal vtedy Mitro.
SIS monitoruje aj obchodníkov so zbraňami a prípadný prechod teroristov cez naše územie. Žiadne hrozby nám však údajne nehrozia.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.