1965 priamo z najvyšších miest príkaz obmedziť ich popularitu. Ako napísal český denník Mladá fronta DNES s odvolaním sa na najnovšiu štúdiu historika Jiřího Bártu o cenzúre v komunistickom Československu, dôvodom snahy o obmedzenie popularity Gotta a Pilarovej boli ich "hrubé nedostatky v občianskom živote".
Dokument, ktorý až donedávna ležal zabudnutý v archíve, nedostatky spevákov nerozpisuje, ale pravdepodobne mohlo ísť o emigráciu manžela Evy Pilarovej a rôzne historky, ktoré o spevákoch kolovali. Denník pritom nevylučuje, že historky dala do obehu samotná tajná polícia.
Podľa Pilarovej vtedy kolovala historka, že hrala s Gottom a Waldemarom Matuškom na plavárni poker o tuzexové bony, alebo že sa všetci traja vymočili z balkóna na rumunskú delegáciu. Speváčka Pilarová si však myslí, že súdruhovia sa báli ich popularity. Pokus cenzorov o obmedzenie vystupovania Gotta a Pilarovej je podľa novín len malou kvapkou v mori - v skutočnosti totiž komunistickí cenzori rozhodovali nielen o každom umelcovi, ale aj o každej knihe, filme alebo púhom filmovom plagáte. "Dnes to znie neuveriteľne, ale každé slovo, ktoré sa za komunistickej éry objavilo v tlači alebo televízii, kontroloval úradník-cenzor. Keď sa mu niečo nepáčilo, tak to zakázal," poznamenal najčítanejší český denník.
Cenzorský úrad zriadili komunisti v roku 1953, pre jeho potreby vyčlenili 18 miliónov korún a naplánovali prácu pre 270 ľudí. Práce mali cenzori dosť, napríklad po jednej previerke vo verejných knižniciach zakázali požičiavanie 35 000 kníh. Takýchto previerok knižníc bolo podľa Bártu celkovo päť. Len v roku 1954 cenzori vykonali takmer 2 000 zásahov a všetko starostlivo zaznamenali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.