Martin Konečný
Nad niektorými výtvormi matky prírody neostáva človeku iné, len stáť s otvorenými očami a plnými dúškami vychutnávať pohľad na tú nádheru. Mnoho takýchto divov sveta má na svedomí voda. Či už ide o malebné jazierka, tajomné jaskyne, obrovské kaňony alebo hrmiace vodopády.
Každý z vodopádov je niečím zaujímavý a nevšedný zároveň. Najvyšší na svete je Angelov vodopád vo Venezuele, objavený v roku 1935 letcom Jimmym Angelom. Voda tu prekonáva výškový rozdiel 979 metrov, teda takmer jeden kilometer! Najslávnejšie sú zrejme Niagarské vodopády, ktoré ležia skoro uprostred rieky Niagary, tečúcej z Erijského do Ontarijského jazera. Výškou síce až tak nezaujmú (50 metrov), no aj tak patria k najnavštevovanejším na svete. Najmohutnejšie vodopády bývajú pomerne široké, no nie príliš vysoké. Práve cez nich však pretečie v porovnaní s inými najviac kubických metrov vody za sekundu (na niektorých je to až 12 000 m3).
Do tejto kategórie spadajú aj obrovské vodopády Iguazú na brazílsko-argentínskej hranici. Tvorí ich sústava 275 vodopádov, rozdelených skalnatými ostrovčekmi, zarastenými stromami. Na šírku merajú takmer štyri kilometre, čo je skoro štyrikrát viac ako u Niagarských vodopádov. Spenená voda sa tu s hukotom rúti cez prah Paranskej plošiny a mizne v 82 metrov hlbokej rokline, príznačne pomenovanej Diablovo hrdlo.
Rieka Iguazú, dlhá okolo 1 320 kilometrov, sa tesne pred rovnomennými vodopádmi stáča do obrovského ohybu, kde sa rozlieva do šírky. Niekde voda padá kolmo dole, inde naráža na stupňovité rímsy a vytvára tak úchvatný systém kaskád. Spenená riava vyvoláva hukot pripomínajúci dunenie hromu a počuť ho až na vzdialenosť 25 kilometrov.
Množstvo vody, ktoré vodopádmi preteká, je počas roka rôzne a závisí od sezónnych zrážok, ktoré v povodí Iguazú spadnú. Od novembra do marca sa tu do rokliny vlieva každú sekundu takmer 12 000 m3, naopak v období od apríla do októbra prietok klesne na 7 000 mł za sekundu. Niektoré z vodopádov majú aj vlastné mená. Hlavný vodopád je "Svätý Martin" na argentínskej strane, známe sú i "Dve sestry" alebo "Traja mušketieri".
Za objaviteľa tohto prírodného klenotu sa pokladá španielsky conquistador Alvar Núnez Cabeza de Vaca, ktorý tu v roku 1541 tiahol s 280 vojakmi do novozaloženého paraguajského mesta Asunción. Španiel ich pomenoval "Saltos de Santa Maria", no neskôr sa pre nich zaužívalo Iguazú, čo v jazyku domorodých Indiánov kmeňa Guaraní znamená "Veľká voda".
Iguazú neurobili dojem len na Španielov, ale napríklad aj na Eleanor Rooseveltovú, manželku slávneho amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta. Pri pohľade na tento nespútaný prírodný živel s obdivom skonštatovala: "Je to niečo tak obrovské, naše Niagarské vodopády sú v porovnaní s týmito iba vodovodný kohútik".
V 20. storočí zriadila Brazília i Argentína v okolí "Veľkej vody" národné parky. Z brazílskej časti sa núka výhľad na úchvatnú panorámu celých vodopádov, na argentínskej sa nimi možno kochať úplne zblízka. Sú tu vybudované cesty a chodníčky, takže sa k nim dá pohodlne dopraviť aj autom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.