Uplynulé desaťročie bolo totiž najteplejšie od začiatku vedenia moderných záznamov o počasí. Aj kvôli tomu sa pokladá každý nový teplotný rekord za predzvesť celkového oteplenia zemskej klímy, píše rakúsky denník Der Standard.
Podľa výskumníkov z Harvardskej univerzity bolo pred niekoľkými stáročiami, v rokoch 800 až 1300 na Zemi ešte teplejšie ako v súčasnosti. Známa je napríklad skutočnosť, že v tzv. stredovekom klimatickom optime sa Grónsko zelenalo - odtiaľ aj jeho názov (Gr"nland-Zelená zem) a v Anglicku sa výborne darilo viniču.
Zemská klíma bola v minulosti - a zrejme bude aj v budúcich stáročiach - vystavená viacerým väčším výkyvom. V klimatickom optime prekvitalo poľnohospodárstvo, hladomory boli oveľa zriedkavejšie. Podľa vedcov z Harvardu bolo v rokoch 800 až 1300 vo väčšine krajín teplejšie ako napríklad dnes, priemerná teplota bola približne o 1,5 stupňa Celzia vyššia. Vo svojich konštatovaniach vychádzali experti zo skúmania letokruhov stromov, ľadovcov, koralov, peľu, historických záznamov, kvapľov, riečnych usadenín a vrtov z dna oceánov, jazier a z ľadovcov.
Ochladzovať sa začalo okolo roku 1300. Z historických záznamov vyplynulo, že v máji 1303 stáli roľníci v časti Európy na poliach so zmrznutým osivom a netušili, že nastávajú tvrdé časy. Blížila sa "malá doba ľadová." Oteplievať sa začalo až koncom 19. storočia.
Presnejšie poznatky o podnebí v uplynulom tisícročí by mali sprostredkovať počítačové modely. Vedci sú presvedčení o tom, že klimatické modely z minulosti by im mohli pomôcť pri predpovediach počasia v súčasnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.