pán, ktorý tam nechal aj svoje telefónne číslo a adresu. Keď som mu zavolala a popísala prsteň, galantne mi ho pri najbližšom obede vrátil. Položartom však utrúsil, že som mu zostala dlžná nálezné, ktoré ale nebude súdne vymáhať. Prsteň má pre mňa mimoriadnu cenu a chcela by som sa nálezcovi nejako odmeniť. Ako je to s nálezným po právnej stránke?
Zn.: Stratený prsteň a nálezné
Odpoveď: Stratou veci sa zásadne vlastníctvo k veci nestráca. Preto je nálezca povinný vec vlastníkovi vydať, a pokiaľ tento nie je známy, je povinný ju odovzdať príslušnému štátnemu orgánu, napr. obecnému, či miestnemu úradu. Tam sa o ňu vlastník môže prihlásiť v jednoročnej lehote, ktorá začína plynúť dňom odovzdania veci nálezcom. Ide o lehotu prekluzívnu (prepadnú), preto po jej márnom uplynutí pripadne vec do vlastníctva štátu.
Nálezca má právo na nálezné, ktoré tvorí 10 % z ceny nálezu. Má právo aj na náhradu potrebných výdavkov, ak mu v tejto súvislosti výdavky vznikli. Právo na nálezné a na náhradu potrebných výdavkov má nálezca voči vlastníkovi veci, ak je známy. Ak známy nie je a preto vec pripadla do vlastníctva štátu, nálezca má právo na nálezné voči štátu. Tieto nároky sú, samozrejme, vymáhateľné aj súdnou cestou.
Z uvedeného teda vyplýva aj to, že nálezca si rozhodne nemôže nájdenú vec ponechať. Ak by tak urobil, išlo by o majetkový prospech získaný bez právneho dôvodu a teda o bezdôvodné obohatenie. Navyše, privlastnenie si cudzej veci, ktorá sa dostala niekomu do jeho moci nálezom je konaním, ktoré v závislosti od hodnoty tejto veci môže napĺňať znaky skutkovej podstaty trestného činu zatajenia veci podľa § 254 Trestného zákona.
Odkazy:
Zn.: Zlomyseľný sused
Vášmu susedovi sa znepáčilo, že ste si na svojom pozemku zasadili sadenicu orecha kráľovského vo vzdialenosti asi 6 m od plota, ktorý delí váš a susedov pozemok. Sused vnikol na váš pozemok a pod orech vylial naftu, v dôsledku čoho orech vyschol. Vzhľadom na to, že vzdialenosť asi 6 m od plota je možné považovať za nedostatočnú na to, aby ste neobmedzovali výkon vlastníckeho práva vášho suseda, najlepšie urobíte, ak sa obrátite na súd, ktorý zaviaže vášho suseda, aby sa zdržal všetkého, čím môže v budúcnosti ohroziť výkon vašich vlastníckych oprávnení. Rovnako sa môžete súdnou cestou domáhať aj náhrady škody, ktorú vám sused svojim nezodpovedným konaním spôsobil.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.